Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon 5 yılın doruğuna çıktı

Güç fiyatlarındaki yükselişin tesiriyle Euro Bölgesi’nde enflasyon Ocak ayında artarken çekirdek enflasyon da 5 yıldan fazla müddetin en yüksek …

Güç fiyatlarındaki yükselişin tesiriyle Euro Bölgesi’nde enflasyon Ocak ayında artarken çekirdek enflasyon da 5 yıldan fazla müddetin en yüksek düzeyine çıktı

Eurostat bilgilerine nazaran güç fiyatlarındaki yükselişin tesiriyle Euro Bölgesi’nde enflasyon Ocak ayında artarken çekirdek enflasyon da 5 yıldan fazla mühletin en yüksek düzeyine çıktı.

Bugün açıklanan dataya nazaran tüketici fiyatları yüzde 0.9 ile 6 ayda birinci kere arttı ve ekonomist varsayımlarını aştı. Fiyatlar aylık bazda yüzde 0.2 arttı. Besin ve güç hariç çekirdek TÜFE de yıllık yüzde 1.4 ile 2015’ten beri en yüksek düzeye çıktı. En büyük fiyat artış ise Almanya’da gerçekleşti.

Enflasyonu yüzde 2’nin altında ve bu düzeye yakın tutmayı hedefleyen Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü sayılardan şad olacağı belirtiliyor. Banka, ultra düşük faiz oranları ve milyarlarca euroluk tahvil alımlarına karşın enflasyon maksadını yıllardır tutturamıyor.

Açıklanan öteki bir bilgiye nazaran bölgede üretici fiyatları Aralık ayında evvelki aya kıyasla yüzde 0.8 arttı, yıllık bazda ise negatif bölgede kaldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/euro-bolgesi-nde-cekirdek-enflasyon-5-yilin-zirvesine-cikti-2273973

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler