Euro Bölgesi çift tabanlı resesyona yanlışsız gidiyor

Euro Bölgesi’nde pandemi kısıtlamaları ile işletmelerin kapalı kalmasından ötürü iktisadın çift tabanlı resesyona yanlışsız gidişi Ocak’ta sürat …

Euro Bölgesi’nde pandemi kısıtlamaları ile işletmelerin kapalı kalmasından ötürü iktisadın çift tabanlı resesyona yanlışsız gidişi Ocak’ta sürat kazandı

IHS Markit’in özel dal faaliyetlerine ait gösterge olan Euro Bölgesi Bileşik PMI verisi Ocak’ta 47.5’e geriledi. Hizmet dalı endeksinde ise Mayıs’tan beri en sert ikinci daralma yaşandı.

Satın alma yöneticileri endeksinde (PMI) 50 puanın altındaki kıymetler dalda daralma yaşandığının sinyalini veriyor.

Koronavirüs kısıtlamalarından hizmet sektöründekilerden daha az etkilenen imalatçılar, yaşanan zorluklara rağmen gelecek 12 aya ait beklentiler konusunda büyük ölçüde optimist.

Tedarikçi teslimatları datanın toplanmaya başladığı 1997 yılından bu yana en sert artışı yaptı. Ayrıyeten girdi maliyetlerinde iki yılın en süratli yükselişi kaydedildi. Geçen ay tüm dünyada fabrikaların kapalı olmasından ötürü kelam konusu datalar toplanamamıştı.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson, “Euro Bölgesi iktisadında çift tabanlı resesyon giderek kaçınılmaz görünüyor. Düşüşün geçen yılın ilkbaharına kıyasla daha az keskin olması biraz cesaretlendirici. Bu, imalattaki görece istikrarın devam etmesini, ihraç mallarına talebin artmasını ve kısıtlama tedbirlerinin geçen yıla kıyasla ortalamada daha gevşek olmasını yansıtıyor.” dedi.

Almanya imalat kesiminin takviyesiyle büyüme kaydetti, lakin bu büyüme Temmuz’dan bu yana en düşük suratında gerçekleşti. Fransa ve Euro Bölgesi’nin kalanında GSYİH’ler azaldı. Tüm blokta istihdam arka arda on birinci ayda da geriledi. Gelecek 12 aya ait işletme beklentileri hizmet dalı öncülüğünde Aralık’ta tepe yapmasının akabinde berbatlaştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/euro-bolgesi-cift-dipli-resesyona-dogru-gidiyor-2273140

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler