Esnaf Kefalet Borç Sorgulama İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Borç Sorgulama İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Esnaflar için kefalet borcu sorgulama işleminin ne olduğu ve nasıl yapıldığı ile ilgili gelen sorular üzerine araştırma yapıp bu bilgileri paylaşıyoruz. Bütün esnaflarımız için hayırlı ve bol kazançlar dileriz.

Esnaf Kefalet Borç Sorgulama İşlemi Nedir?

Devletin vermiş olduğu kredi imkanlarından biri olan bu borç esnaflarımızın işlerinin aksamasını engelemekte olup ticari anlamda nefes bir rahatlatma sağlamaktadır. Devletin açmoş olduğu bu borç kredisi devlet destekli bankalar tarafından sağlanmaaktadır.

 

Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi

Devlet kurumu olan Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi 30 yıl önce kurulmuş olup özelikle küçük esnaflarımızın finansman ihtiyaçlarında destek olmak amacıyla kurulmuştur. 30 yıl önce kurulan kurumun temel amacı küçük esnaflara yada meslek sahibi birçok vatandaşımıza kendi işlerini kurmak için ihtiyacı olan krediyi sağlamatır. Kurumun burda üstendiği görev bir nevi köprü durumunda olup krediyi çekecek olan esnaaf ile banka arasında aracılık yapar, çünkü kişinin bankadan kredi alabilmesi için kurumun esnaf kefalet kooperatife kefil olmassı gerekiyor. Buda esnaf için işinin başlatmasına yardımcı oluyor. Kredi esnaf kooperatif kurumu ülkemizin ekonomisisndede oldukça etkin omaktadır,bunuda kısa zamanda uzun vadeli sağlıyor. Burda kooperatifin üstendiği rol kişinin ihtiyaçlarını karşılaması için ilgili olan kurumlardan borç alır. Aldığı bu burçlar esnaflar kısa zamanda işi kurar genişletirler buda devlet olarak kalkınmayı sağlamalarına büyük destek olur. Bu durumdan net olarak şunu çıkarabiliriz esnaf kefalet koperatif kurumu aracı olarak yaptığı bu işi hem kişi yararına sağlarken bir yandanda devletin hızlı bir şekilde kalkınmasını desteklemektedir. Kurulmuş olan esnaf kefil kooperatif kurumu ortak olan esnaflara faliyetleri içinkredi sağlamak için yda kredinin sağlanabilmesi için teminat mektubu göndermek vasıtası ile kefil olur.

Esnaf Kefalet Kredisi Alımak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu kredinin alınması için aranan ilk özelik tabiki esnaf olmaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Odasında kayıt sahii  Ve daha önce bu tür işler yapılmış omaası gerekiyor ki esnaf kefalet borç ssorgulamaa işlemi yapılsın. Eğer borç çıkarsa kişi hakında zaten işlem direk iptal olur ve kredi çıkmaz. Esnafın krediyi sağlayabilmesi ve kefil durumunu saglamak için ortada ticari bir olgu olmalıdır. çünkü aynı zamanda sicil kaydınında olması gerekiyor ve bu kayıt esnaf olarak görülmesi lazım. Sistemde kayıtlı olan kişinin krediyi alabilmesi için önemli olan bir diğer ölçüte kooperatifin iş veya ikamet yeri olarak bölgenin içinde yer almaı gerekmektedir. kredi başvurusu halk banka tafafından yapılırken farklı bir bankya kredi başvurusu yapılamaz. Bide başka esnaf yada sanatkarlar odasından kredi kullanmamak yada başka bir oday kayıtlı olmamak oldukça önemlidir. Devletin krediyi sağlarken hemhefil olması hemde faiz farklarını ödemekle yükümlüdür. Bu açıdan devletin görevi bu iş için oldukça hayati önem taşır.

 

Esnaf Kefalet Kredi Başvuru Süreçleri

krediye başvururken bankanın krediyi esnafa verebilmesi için bazı aşamlar vardır. Bu aşamalardan ilki yazılı bir evrak ve sicil kaydınınolduğu kooperatife azılı başvurusudur. Yapılan bu başvurudan sonra bankanın cevabı 15 için içinde netleşir ve yazılı bir şekilde esnafa bildirirlir. Esnafın kredi teklifi kooperatif tarafından halkbanka bıldirilirken, halkban kendi yasal sürecini başlatarak karar sürecine girer. Ancak bu karar mali neticeler sonucunda ortaya çıkar, sonuçlanan başvurunun tammlanması ve kredinin nakit olarak onaylanması için bazı şartlar vardır. Bu şartların baaşından esnafın hazırda bulunan işi ile ilgili bilgiler ya da kuracağı iş ile ilgili bilgiler yer alır. Bu bilgiler bankaya verilir ve banka bu bilgileri bünyesinde saklar ve aynı zamanda da işletme ile ilgili bilgilenmek adına kontrol eder. Bazı zamanlarda esnaf kefalet borç sorgulama işlemi ilk etapta olumlu ya da doğru sonuç vermez. Eğer sonuç verirse daha detaylı kontrol yapılarak ortaya kişinin esnaf kefaletten borcu çıkması ilekredi işlemi iptal edilir.

 

Esnaf Kefalet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapılan bu işlemle esnafın borç sorgulaması yapılırken, yapılan bu durumun sonucundaa işlemlerin naıl yapılacağı esnafa nasıl davranılacakve kredi verilip verilmeyeceği gibi durumlar belirlenip netleşir.Her şeyden önemlisi esnafın kooperatife borcu varsa eğer kooperatiften uzaklaştırılması gündeme gelir ya da borcunu ödemesi için yapılandırma süreci başlatılır. Esnaf kefalet borç sorgulama işleminin ardından eğer uygun görülürse yapılandırma yapılır. Yapılan bu yapılandırma ile kredinin Borcunu ödeme güçlüğü çeken esnaflara kolaylık sağlamak için kolaylık sağlanır. Bu sayede esnaf kefalet borç sorgulama işleminin ardından yapılacak olan yapılandırma işlemi ile borçlar ödenir. Eğer ki borçlar ödenmez ise kooperatiften ilişkisi kesilir ve esnafa kredi imkanı sağlanamaz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Ev kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Devamını Oku

Ev alırken nelere dikkat edilmeli

Table of Contents Ev Seçiminin Yapılmasında Dikkat Edilmesi GerekenlerKonut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi GerekenlerTapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi…