Eski ABD Lideri Trump, Senatodaki azil oylamasında aklandı

Trump’ın hatalı bulunabilmesi için 67 evet oyu gereken oylamada 57 evet oyu çıktı ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskını hasebiyle Senato Genel …

Trump’ın hatalı bulunabilmesi için 67 evet oyu gereken oylamada 57 evet oyu çıktı

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskını hasebiyle Senato Genel Şurasında azil istemiyle yargılanan eski Lider Donald Trump, yapılan oylama sonucunda aklandı.

Kongre baskınındaki rolü gerekçesiyle Demokratların suçladığı ve ikinci sefer azil istemiyle yargılanan birinci lider olan Trump, Senatoda yapılan yargılamasının 5. gününde hatasız bulundu.

Senato Genel Konseyindeki kapanış sunumlarının akabinde yapılan oylamada 57 senatör Trump aleyhinde oy kullanırken, 43 senatör ise Trump’ın hatasız olduğu istikametinde oy verdi.

Böylelikle 100 sandalyeli Senatoda hatalı bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun oyu (67 senatör) gereken Trump, hakkındaki “halkı isyana teşvik” başlıklı azil suçlamasından aklanmış oldu.

– 7 Cumhuriyetçi senatör Trump aleyhinde oy kullandı

Oylamada, 50 Demokrat senatörün yanı sıra Cumhuriyetçi 7 senatörün de Trump aleyhinde oy kullanması dikkati çekti.

Trump’a yönelik daha evvel aleyhte açıklamalar yapan Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse ve Patrick Toomey, oylamada Demokratlarla birlikte hareket eden isimler oldu.

Toplam 5 günde tamamlanan azil yargılaması, ABD tarihindeki en süratli azil süreci olarak da kayıtlara geçti.

Sabah başlayan birinci oturumda Demokrat savcı vekiller evvel şahit çağırmaya karar verdiklerini açıklamış, yapılan oylamada (45-55) bu talep kabul edilmişti.

Daha sonra Demokrat savcı vekillerle Trump’ın avukatları ortasında yapılan görüşmelerde mutabakata varılmış, kelam konusu şahit tabirinin kanıtlara eklenmesine ve şahit çağrılmamasına karar verilmişti.

1’i polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını nedeniyle Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil hususu, 14 Ocak’ta Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

Trump, geçen yıl da Ukrayna soruşturması kapsamında azil istemiyle yargılanmış ve yeniden Cumhuriyetçilerin oylarıyla aklanmıştı.

Trump: “Olağanüstü seyahatimize birlikte devam etmeyi dört gözle bekliyorum”

Eski ABD Lideri Donald Trump, 6 Ocak’taki Kongre baskınını teşvikle suçlanmaktan yargılandığı ABD Senatosunda aklanmasının akabinde, seyahatlerinin daha yeni başladığını belirterek, “Olağanüstü seyahatimize birlikte devam etmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

ABD tarihinde 2’nci sefer azli istenen birinci lider olan Trump Senato’daki azil yargılamasında hatasız bulunmasının akabinde yaptığı yazılı açıklamada, adaleti ve gerçeği savunduğunu söylediği avukatlarına ve anayasayı temsil eden Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerine teşekkür etti.

Demokratları hukukun üstünlüğüne “leke sürmek” ve “adaleti siyasi bir intikam aracı” olarak kullanmakla suçlayan Trump, ikinci sefer azlinin istenmesinin ülke tarihindeki “en büyük cadı avı” olduğunu savundu.

Biden’dan Trump’ın azil yargılamasında aklanmasına reaksiyon

ABD Lideri Joe Biden, 6 Ocak’taki Kongre baskınını teşvikle suçlanmaktan yargılanan eski Lider Donald Trump Senato’da aklansa da suçlamanın tartışma götürmeyeceğini belirterek, ”Tarihimizin bu üzücü kısmı bize demokrasinin kırılgan olduğunu ve her vakit savunulması gerektiğini hatırlattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Trump’ın Senato’daki azil yargılamasında hatasız bulunmasının akabinde yaptığı açıklamada, Senato Azınlık Başkanı Cumhuriyetçi Mitch McConnell da dahil azle karşı çıkanların Trump’ın vazifesini ”utanç verici bir formda berbata kullandığına” inandığını kaydetti.

Senato’nun kararına karşın Trump’a yönelik suçlamanın tartışma götürmeyeceğini belirten Biden, ”Tarihimizin bu üzücü kısmı bize demokrasinin kırılgan olduğunu ve her vakit savunulması gerektiğini hatırlattı.” tabirini kullandı.

ABD’de şiddet ve aşırıcılığa yer olmadığını vurgulayan Biden, ”Amerikalılar ve bilhassa de başkanlar olarak her birimizin gerçeği savunmak ve palavraların üstesinden gelmek üzere bir vazife ve sorumluluğu var. Bu sivil savaşa bu türlü son verir ve ulusumuzun ruhunu bu formda güzelleştirebiliriz.” görüşünü paylaştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/eski-abd-baskani-trump-senatodaki-azil-oylamasinda-aklandi-2274598

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler