Erdoğan: Ukrayna ile iş birliğimiz üçüncü ülkelere karşı bir teşebbüs değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Siyasi ve savunma mevzularının birbiriyle ilişkisini …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Siyasi ve savunma mevzularının birbiriyle ilişkisini dikkate alarak Dışişleri ve Savunma bakanlarımızın iştirakiyle iki artı iki formatında yeni bir platformda…

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Huber Köşkünde baş başa ve heyetler ortası görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile görüşmesine ait, “Konsey Toplantısı vesilesiyle yayınladığımız ortak bildiride de yayınlandığı üzere stratejik ortaklığımızı daha da tahkim ettik.” dedi.

“Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduk.” sözünü kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’in bir barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya devam etmesi temel gayemizdir.” biçiminde konuştu.

Erdoğan, “Kırım’ın ilhakını tanımama istikametindeki prensip kararımızı bir defa daha teyit ettik.” diyerek, “Ukrayna’nın milletlerarası toplumu Kırım konusunda bir ortaya getirmeyi hedefleyen teşebbüsü Kırım Platformu’nu desteklediğimizi belirttik.” sözünü kullandı.

“Mevcut krizin diplomatik tekniklerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz”

“Son periyotta alanda gözlemlediğimiz tasa verici tırmanmanın bir an önce son bulmasını, ateşkesin sürmesini ve ihtilafın Minsk Muahedesi temelinde diyalog yoluyla tahlile kavuşmasını temenni ediyoruz.” diyen Erdoğan, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Müşahede Misyonu, Donbass bölgesinde güç kurallarda istikrarın tesisi ve ateşkesin devamı noktasında üstlendiği vazifesi sürdürüyor, sürdürmelidir.” formunda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut krizin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve milletlerarası hukuk temelinde barışçıl, diplomatik prosedürlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.” tabirini kullandı.

“AGİT Ukrayna Özel Müşahede Misyonunun görevini yerine getirmesini önemsiyoruz”

AGİT Ukrayna Özel Müşahede Misyonu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Misyonun rastgele bir kısıtlamaya maruz kalmadan vazifesini yerine getirmesini önemsiyoruz.” dedi.

“Ukrayna’yla münasebetlerimizde savunma sanayi bir öteki kıymetli boyutu teşkil ediyor”

Ukrayna ile ilgili olarak, “Siyasi ve savunma bahislerinin birbiriyle ilişkisini dikkate alarak Dışişleri ve Savunma bakanlarımızın iştirakiyle iki artı iki formatında yeni bir platformda istişareleri başlattık.” tabirini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş birliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir teşebbüs değildir.” formunda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’yla ilgilerimizde savunma sanayi bir başka kıymetli boyutu teşkil ediyor.” diyerek, “Ticaret hacmimizin salgından taban ölçüde etkilenmesi, ikili ticaretimizin oturduğu sağlam temellerin ekonomilerimizin karşılıklı olarak birbirini tamamladığını göstermektedir.” biçiminde konuştu.

Erdoğan, “Geçen yıldan edindiğimiz deneyimlerle geliştirdiğimiz önlemler ve kitlesel aşılama kampanyamız sayesinde Ukraynalı dostlarımızı bu yıl da inançlı bir ortamda konuk edeceğiz.” dedi.

Zelenskiy: Türkiye’nin verdiği takviye son derece kıymetlidir

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün tekrar tesisi için verdiği dayanak son derece değerlidir.” dedi.

“Savunma endüstrisi (Türkiye’yle) stratejik iştirakimizin itici gücüdür.” tabirini kullanan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, “(Türkiye’yle) İkili ticaretimizin özgürleştirilmesi son derece kıymetlidir.” sözünü kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/erdogan-ukrayna-ile-is-birligimiz-ucuncu-ulkelere-karsi-bir-girisim-degildir-2278246

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Altın rekor kırıyor

Ons Altın, küresel belirsizlik, parasal genişleme ve teşviklerle rallisini sürdürüyor. 1,800$-1,830$ aralığında dengelendikten sonra bu hafta atağını hızlandıran kıymetli metal, 1,898$ seviyesine çıkarak tarihi zirveye çok yaklaştı