Erdoğan: Tüm alanlardaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı kontakla katıldığı Malatya’daki Tohma Köprüsü’nün açılış merasiminde konuştu. Erdoğan koronavirüs …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı kontakla katıldığı Malatya’daki Tohma Köprüsü’nün açılış merasiminde konuştu. Erdoğan koronavirüs sebebiyle yaşanan külfetli devirde her alanda yatırımlara sürat kesmeden devam edildiğini belirtti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı ilişkiyle katıldığı Malatya’daki Tohma Köprüsü’nün açılış merasiminde konuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından kıymetli satır başları:

-Malatya ovasının iki yakasını birbirine bağlayan bu köprü bölge ulaşımının can damarlarından birisidir.

-Bu köprünün bölgenin turizm ve ticaretine kıymetli katkıda bulunacağını düşünüyorum.

-Bu dertli süreçte bile tarım üretimimiz sanayi üretimimiz rekor üstüne rekor kırıyor. Tüm alanlardaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz.

MEGA PROJELERİN YARISINDAN FAZLASI TÜRKİYE’DE

-Milletimizin takviyesi ve teşvikiyle 18 yılda her alanda Türkiyenin çehresini değiştirdik. Bugün Türkiye, global seviyede yürütülen mega projelerin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren bir ülkedir.

-Ülkemizi dünyanın en büyük 10 iktisadından biri haline getirmek için daha büyük projelere daha büyük yatırımlara yöneldik.

-Cumhuriyetin birinci yıllarındaki kalkınma atılımı maalesef daha sonra akamete uğramış, başlatılan endüstrileşme atılımlarının önü birer birer kesilmiştir. Menderes’in yine başlattığı kalkınma atılımının karşılığı darbeyle verilmiştir.

-Türkiye kalkınma gayretindeki gecikmişliğinin bedelini uzunca bir devir ihmal edilmişlik, geri kalmışlık, fakirlik olarak ödemiştir. Bugün Türkiye, global seviyede yürütülen mega projelerin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren bir ülkedir. Altyapımızın gücünden aldığımız yürekle her alanda daima amaç yükseltiyor, yeni kapasitelerimizi artırıyor, üretim alanlarını bilhassa genişletiyoruz.

-Aziz milletim; Birileri ne diyor? En yetkili isimleri marifetiyle milletin karşısına çıkıp iktidara gelirsek ‘tüm projeleri durduracağız’ diyorlar. Seyahat olayları sırasında da karşımıza birebir taleplerle çıkılmış, tüm projelerin durdurulması istenmişti.

-Ülkemize yönelik sinsi hesaplar içinde olan memleketler arası spekülatörlerden terör örgütlerine kadar her alçaklığın altından benzeri çabaların çıktığını da gördük. Türkiye’nin kalkınmasını, büyümesini, güçlenmesini, bölgesel ve global güç amaçlarını hayata geçirmesini istemeyen kim varsa daima projelerimize saldırdı.

517.5 METRE UZUNLUĞUNDA

Konuşmanın akabinde köprü hizmete açıldı. Osmangazi Köprüsü’nden sonra ikinci birebir sistemle yapılan köprü itme sürme çelik imali ile inşa edildi. Temeli 2018’de atılan köprü 517,5 metre uzunluğunda, 21 metre yükseklikte ve 16 metre genişliğinde.

12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık kullanılarak inşa edilen köprünün kenarları da zelzele izolasyonlu olarak yapıldı.

Köprünün üretiminde kullanılan toplam 2 bin 700 ton yükündeki çelik kirişler 3 metre yüksekliğinde, 16 metre genişliğinde imal edildi ve dünya çapında birçok uygulaması bulunan “itme sürme yöntemi” ile köprü ekseni boyunca itilerek yerleştirildi.

Eski köprünün yanına inşa edilen yeni Tohma Köprüsü, konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi ve çelik ikiz I kirişli köprü tipinde projelendirildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Malatya üzerinden Karadeniz’e bağlayacak köprüyle Malatya-Hekimhan-Sivas sınırında kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor.

Köprünün inşa edilmesi ve bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanmasıyla mevcut Devlet Yolu’nun ulaşım standardı yükseltilirken daha konforlu ulaşım imkanına kavuşacak şoförler yakıttan, emisyondan ve vakitten da tasarruf sağlamış olacak.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/erdogan-tum-alanlardaki-yatirimlarimiza-hiz-kesmeden-devam-ediyoruz-2274180

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler