Erdoğan: Tahminen de Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Belki de artık Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir” dedi Cumhurbaşkanı …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Belki de artık Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde düzenlediği basın toplantısında, “Yakında ıslahat paketlerimizin ideolojisini,amaçlarını,hedeflerini ve faaliyet başlıklarını içeren kapsamlı çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız. Her kim ‘bu ülkede yeni ıslahata gereksinim yoktur’ derse o kişi Türkiye’den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir. Tahminen de artık Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir.” halinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mikro uydu fırlatma tesisi kurma çalışmalarına başladık, uzak olmayan tarihte ülkemizin ve dostlarımızın uydularını uzaya göndereceğiz. Haberleşmeden güce, etrafın korunmasından savunma sanayiine kadar geniş kullanım alanına sahip uzay ve uydu teknolojilerinde ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız.” dedi.

Erdoğan, “Son milletlerarası tahliller, G20 ülkeleri içinde 2020 yılını olumlu büyüme ile kapatabilecek iki ülkenin Türkiye ve Çin olduğunu gösteriyor. 2020’de toplam 10 bin 505 yatırım teşvik dokümanı düzenledik. Bu dokümanlara istinaden 238 milyar liralık sabit yatırıma dayanak vereceğiz. Kelam konusu yatırımlar tamamlandığında 305 binin üzerinde ek istihdamı ülkemize kazandırmış olacağız. Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketici cephesinde oluşturduğu tahribatın farkındayız. Besin enflasyonu en büyük tehditlerden biridir. Tarla yahut fabrikayla market ortasındaki fiyat farklarının ekonomik münasebetlerle izah edilemeyecek düzeylere çıkması bizi de rahatsız ediyor. Yılın ikinci yarısında dünyadaki gelişmeler ve ülkemizde aldığımız önlemlerle besin fiyatlarındaki oynaklığın azalacağını düşünüyoruz. Enflasyon maksadına birlikte ulaşalım fakat yüksek faizle asla bu mümkün değil. Düşük faizle bu işi başarabiliriz” dedi.

Erdoğan, “Üç beş açgözlü tüccarın milletimize ekmeğini ve aşını zehir etmesine müsaade veremeyiz. (Gıda) Erken ihtar sistemi kurarak süratli ve aktif karar alma sistemi oluşturacağız. Rekabet Heyetini faal formda harekete geçireceğiz” tabirlerini kullandı.

“Köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık”

Erdoğan, köy okullarının 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlayacağını belirterek, “8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart’ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Okulların açıldığı köylerde hadise artışı yaşanması halinde eğitim öğretime tekrar orta verilebilecek.” dedi.

Erdoğan kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Vaka sayılarındaki güzelleşmeye paralel olarak 1 Mart’tan itibaren vilayet bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek. Olayların belli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/erdogan-belki-de-turkiye-nin-tekrar-yeni-bir-anayasayi-tartismasinin-vakti-gelmistir-2273829

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler