Erdoğan: Kendi savaş gemisini tasarlayan 10 ülke içindeyiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde yer …

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde yer alıyoruz.” dedi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığında MİLGEM Projesinin 5’inci gemisi olan İstanbul (F-515) Fırkateyni’nin Denize İniş Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma alanında güçlü, bağımsız ve teknolojik bakımdan kâfi olmayan milletlerin geleceklerine inançla bakabilmeleri mümkün değildir.” dedi.

“Türkiye hem ulusal güvenliğini garanti etmek hem de dostlarının haklarını savunabilmek için caydırıcılığını en üst seviyede tutmak mecburiyetindedir.” diyen Erdoğan, “Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur.” sözünü kullandı.

“Biz argümanları, maksatları, dünyanın gidişatına dair söyleyecek kelamı olan bir milletiz.” formunda konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Savunma endüstrisinde 2002 yılında yalnızca 62 proje yürütülürken bugün bu sayı 700’e yaklaştı.

Kara ve deniz araçlarında kendisiyle birlikte dost ve müttefik ülkelerin muhtaçlıklarını da karşılayan bir ülke haline geldik.

Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde yer alıyoruz.

İçimizdeki gafillerin tüm karalama kampanyalarına karşın silahlı, silahsız insanız hava araçlarımız tüm dünyada gıpta ile takip ediliyor.

Bugüne kadar yapılan çalışmaların muvaffakiyetini, kurumlarımız ortasındaki iş birliğini geliştirmemize borçluyuz.

Global tedarikçilerin önümüze çıkardığı zorlukları ve uyguladığı saklı, açık ambargoları kendi gücüyle aşabilen bir ülke pozisyonundayız. O denli bir yere gerçek gidiyoruz ki maalesef hiç dilek etmeyiz lakin berbat komşular bizi mesken sahibi yaptı.

Rastgele bir alanda muadil eserler ve projeler ortasında kesinlikle kendi firmalarımızı, ulusal kuruluşlarımızı tercih etmek birinci önceliğimizdir.”

“Donanmamızı çok güçlü bir pozisyona getireceğiz”

Erdoğan, “İnsansız hava aracı, silahlı insansız hava aracı ve TİHA üretiminde artık dünyanın birinci 3-4 ülkesi ortasındayız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Acil gereksinimleri karşılayacak, bilhassa de dışarıdan temin yoluna gitsek bile planlamalarımızın omurgası kesinlikle ulusal imkanlara dayanmalıdır.” dedi.

“Savunma endüstrisinde yalnızca geçmişin eksiklerini gidermekle kalmıyoruz, birebir vakitte geleceğe de hazırlanıyoruz.” diyen Erdoğan, “İnşallah 5 yılda hizmete alacağımız 5 büyük proje ile donanmamızı çok güçlü bir pozisyona getireceğiz.” formunda konuştu.

Erdoğan, “Korkut alçak irtifa hava savunma sisteminin deniz versiyonu olan Gökdeniz’i birinci sefer İstanbul Fırkateyni’yle birlikte envantere alacağız. Anadolu Gemimizden sonra yerli ve ulusal olarak planlayacağımız uçak gemimiz bizi bu alanda en üst lige taşıyacaktır” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/erdogan-kendi-savas-gemisini-tasarlayan-10-ulke-icindeyiz-2273180

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

SPK iki halka arzı onayladı

SPK, Biotrend Etraf ve Güç Yatırımları A.Ş. ve Çan2 Termik A.Ş. halka arzını onayladı Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), Biotrend Etraf ve Güç ...
Devamını Oku

Son 24 saatte 49 bin 438 hadise

Sıhhat Bakanlığı'nın açıkladığı bilgilere nazaran Türkiye'de son 24 saatte 49 bin 438 kişinin koronavirüs testi olumlu çıktı. Can kaybı ise 343 ...