Erdoğan: Enflasyon amacına birlikte ulaşalım lakin yüksek faizle asla bu mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyon maksadına birlikte ulaşalım ancak yüksek faizle asla bu mümkün değil” dedi Cumhurbaşkanı Recep …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyon maksadına birlikte ulaşalım ancak yüksek faizle asla bu mümkün değil” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde düzenlediği basın toplantısında, “Enflasyon maksadına birlikte ulaşalım fakat yüksek faizle asla bu mümkün değil. Düşük faizle bu işi başarabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mikro uydu fırlatma tesisi kurma çalışmalarına başladık, uzak olmayan tarihte ülkemizin ve dostlarımızın uydularını uzaya göndereceğiz. Haberleşmeden güce, etrafın korunmasından savunma sanayiine kadar geniş kullanım alanına sahip uzay ve uydu teknolojilerinde ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yakında ıslahat paketlerimizin ideolojisini,amaçlarını,hedeflerini ve faaliyet başlıklarını içeren kapsamlı çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız. Her kim ‘bu ülkede yeni ıslahata gereksinim yoktur’ derse o kişi Türkiye’den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir. Tahminen de artık Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir.” formunda konuştu.

Erdoğan, “Son memleketler arası tahliller, G20 ülkeleri içinde 2020 yılını müspet büyüme ile kapatabilecek iki ülkenin Türkiye ve Çin olduğunu gösteriyor. 2020’de toplam 10 bin 505 yatırım teşvik dokümanı düzenledik. Bu dokümanlara istinaden 238 milyar liralık sabit yatırıma dayanak vereceğiz. Kelam konusu yatırımlar tamamlandığında 305 binin üzerinde ek istihdamı ülkemize kazandırmış olacağız. Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketici cephesinde oluşturduğu tahribatın farkındayız. Besin enflasyonu en büyük tehditlerden biridir. Tarla yahut fabrikayla market ortasındaki fiyat farklarının ekonomik münasebetlerle izah edilemeyecek düzeylere çıkması bizi de rahatsız ediyor. Yılın ikinci yarısında dünyadaki gelişmeler ve ülkemizde aldığımız önlemlerle besin fiyatlarındaki oynaklığın azalacağını düşünüyoruz” dedi.

Erdoğan, “Üç beş açgözlü tüccarın milletimize ekmeğini ve aşını zehir etmesine müsaade veremeyiz. (Gıda) Erken ihtar sistemi kurarak süratli ve faal karar alma düzeneği oluşturacağız. Rekabet Konseyini aktif biçimde harekete geçireceğiz” sözlerini kullandı.

“Köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık”

Erdoğan, köy okullarının 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlayacağını belirterek, “8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart’ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Okulların açıldığı köylerde olay artışı yaşanması halinde eğitim öğretime tekrar orta verilebilecek.” dedi.

Erdoğan kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Vaka sayılarındaki güzelleşmeye paralel olarak 1 Mart’tan itibaren vilayet bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek. Hadiselerin belli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/erdogan-enflasyon-hedefine-birlikte-ulasalim-ama-yuksek-faizle-asla-bu-mumkun-degil-2273829

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler