EPGİS’ten akaryakıt kaçakçılığıyla çabaya ait kanun teklifiyle ilgili açıklama

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) Lideri Fesih Aktaş, kanundaki değişikliği desteklediklerini belirterek, “Akaryakıttaki …

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) Lideri Fesih Aktaş, kanundaki değişikliği desteklediklerini belirterek, “Akaryakıttaki fatura kaynaklı kaçakçılığı tedbire ismine atılmış en değerli adımlardan biri” dedi

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) Lideri Fesih Aktaş, AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan Vergi Adap Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Petrol Piyasası Kanunu’ndaki değişikliği desteklediklerini belirterek, “Akaryakıttaki fatura kaynaklı kaçakçılığı tedbire ismine atılmış en değerli adımlardan biri.” dedi.

Aktaş, Vergi Metot Kanunu, Petrol Piyasası Kanunu, Kaçakçılıkla Çaba Kanunu ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Kanunu’nda değerli değişiklikler içeren ve bugün TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifine ait değerlendirmelerde bulundu.

EPGİS olarak uzun müddettir daldaki yanlışları hem kesim paydaşları ve kamuoyu ile paylaştıklarını hem de kamu ile yapılabilecek düzenlemeler üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını tabir eden Aktaş, “Sektörün işleyişini bozan ve engellenmesi gereken uygulamalar konusunda her vakit objektif değerlendirmelerimizle duruşumuzu ortaya koyduk. Bu paketin içeriğinde kesimi disipline edecek birçok ayrıntının olduğunu, çalışmalarımızın sonuç verdiğini görmekten son derece mutluyuz.” diye konuştu.

Aktaş, düzenlemede 213 sayılı Vergi Tarz Kanunu (VUK) ile akaryakıt bilgilerine müdahale edilmesinin cezasının ağırlaştırıldığına dikkati çekerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“5607 sayılı Kaçakçılık ile Uğraş Kanunu ile akaryakıt kaçakçısına verilen mahpus cezasının 5 yıla çıkartılması kelam konusu. 5307 sayılı LPG Kanunu ile 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’na yapılacak ekleme ile de lisans alınmasının zorlaştırılması, dağıtıcılar ortası ticaretin yine düzenlenmesi, lisanslanma devrinde bölüm oyuncularının teminatlandırılması ve kaçakçılık fiilinde bulunanların işinin durdurulması hedefleniyor. Ayrıyeten VUK ile 5015 sayılı kanunlarına atfen vergi borcu olanların lisanslarının askıya alınması kelam konusu. Kanun yaparken ve tüm bir kesimi bağlayacak düzenlemeler yaparken makro bir bakış açısının, daldaki paydaşların ticaret ölçeklerine nazaran ve iş yapış biçimlerine nazaran detaylandırılmasının ehemmiyet arz ettiği görüşündeyiz.”

Kırsaldaki bayiler için “limit” önerisi

Kesimdeki birtakım bayilerin kırsalda ticari faaliyet yürüttüğünü belirten Aktaş, gelirlerinin çiftçilerin hasatlarından gelen vadeli satışlara bağlı olduğuna dikkati çekti.

Aktaş, şunları söyledi:

“Büyük oyuncuların yanlış hareketlerini engelleme ismine yapılan düzenlemelerde, ticaret hacimleri küçük lakin sayıca düşünüldüğünde stratejik bir vazifesi ifa eden, tarıma, üretime, turizme ve ulaştırma bölümüne dayanak veren kırsaldaki bayilerin de hesaba katılmasının daha uygun olacağı fikrindeyiz. Paketin olduğu üzere geçmesi durumunda ‘her yılın nisan ayı sonunda lisans sahiplerinin vergi dairesine borcu bulunmadığına ait evrak ibrazı koşulu’ kırsaldaki bayileri zora sokacaktır. Paketin şu anki halindeki ilgili husus kapsamında ‘Vadesi geçmiş borcu bulunmamasına ait şartı sağlayamayan lisans sahiplerinin lisans kapsamındaki faaliyeti kurum tarafından bir ay mühletle süreksiz olarak durdurulur ve bu mühlet içinde kelam konusu tesis için diğer bir gerçek yahut hukukî şahsa de lisans verilmez.’ hususuna ek olarak konulacak ek bir tanımlama ile küçük bir limit getirilmesi, kurunun yanında yaşın da yanmasını engelleyebilecektir. Bu teklifimizin de nedeni kırsalda ticaret yapan bayilerin, kent merkezinde nakit yahut kredi kartıyla satış yapan bayilerden farklı olarak, vadeli eser satmalarıdır. Bu bayilerimiz tahsilatını o bölgedeki eser hasadına bağlı olarak gerçekleştirebildikleri için sarkan vergi borçları olmaktadır.”

Aktaş, AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan Vergi Metot Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Petrol Piyasası Kanunu’ndaki değişikliği desteklediklerini bildirerek, “Akaryakıttaki fatura kaynaklı kaçakçılığı tedbire ismine atılmış en kıymetli adımlardan biri.” dedi.

Kelam konusu bayilerin ticaret hacimlerinin görece düşük olduğunun altını çizen Aktaş, bu kapsamdaki bayilerin mağduriyetini engellemek için yapılabilecekler konusunda şunları kaydetti:

“Bu bayiler, ticaret hacimleri görece düşük olduğu için oluşabilecek borçlarının da düşük olması gerekçesiyle sınıflandırılabilir durumdadır. Bu nedenlerle, örneğin ’75 bin liraya kadar vergi borcu olanlarda bu doküman aranmaz yahut lisansı askıya alınmaz’ üzere bir unsurun düzenlemeye eklenmesi, kırsaldaki düşük hacimli ticaretini bölge beşerinin hasat gelirine bağlayan bayilerin mağdur olmasını engelleyecek, yapılan düzenlemenin de ticari ve coğrafik açıdan uygun olmasını sağlayacaktır. Dağıtıcı firmanın kurulumunun zorlaştırılması ismine getirilen teminat mektubu alınması kararı yerinde ve gerekli bir karardır. Çünkü kimi dağıtım firmalarının var olmayan akaryakıt eserleri üzerinden gerçekleştirdikleri, kamuoyunda naylon fatura olarak da anılan uydurma fatura olgusunun bitmesi için getirilen en kıymetli teşebbüslerden biridir.

Kanun teklifinin ayrıntısını incelediğimizde net olarak göremediğimiz mevzu ‘kimlerin teminatlandırıldığı’ mevzusudur. Burada bayinin de teminatlanması durumunun kanuna eklenmemesi gerektiği inancındayız. Bu mevzuyu kanun görüşmelerinde kurula ayrıntılı biçimde anlatacağız.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/epgis-ten-akaryakit-kacakciligiyla-mucadeleye-iliskin-kanun-teklifiyle-ilgili-aciklama-2278668

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler