EPGİS/Aktaş: Akaryakıttaki değişiklikleri nizamlı olarak paylaşıyoruz

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) Lideri Fesih Aktaş, akaryakıt fiyatlarında ÖTV karşılanma oranlarına ait açıklamaların …

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) Lideri Fesih Aktaş, akaryakıt fiyatlarında ÖTV karşılanma oranlarına ait açıklamaların “büyük indirim” olarak haberleştirildiğini belirterek, “Bu haberlerle tüketiciler yanıltılmaya…

Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada, akaryakıtta muhtemel indirimlerin fiyatlara yansıması için fiyatlarda evvel eşel taşınabilir sistemi ile ÖTV’den karşılanma ölçülerinin altına inilmesi gerektiğini belirtti.

EPGİS’in akaryakıt fiyatlarında ÖTV karşılanma oranlarına ait yaptığı açıklamaların “büyük indirim” halinde haberleştirildiğini lisana getiren Aktaş, “Bu haberlerle tüketiciler yanıltılmaya çalışılıyor. Pompa fiyatına yansıyacak değişiklikleri vatandaşlarımızla nizamlı olarak paylaşıyoruz. Devlet, eşel taşınabilir sistemiyle petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişikliklerden kaynaklı pompa satış fiyatı yükselişlerini, ÖTV’nin eş oranda düşürülmesi yoluyla sınırladı. Bu sistem ile fiyatlardaki yükseliş, gerçek satış fiyatı içindeki ÖTV ölçüsünden düşülerek pompa satış fiyatı sabit tutuluyor.” sözlerini kullandı.

Aktaş, eşel taşınabilir sisteminin devrede olmadığı devirlerde tertipli olarak pompa satış fiyatlarındaki değişiklikleri açıkladıklarını anımsatarak, “Fiyatların yükselişe geçip sistem devreye alındığında ise sabit tutulan satış fiyatlarının ÖTV’den karşılanma ölçülerini ve ne kadarlık bir fiyat düşüşü olması durumunda eşel taşınabilir sisteminin devreden çıkarak indirimlerin pompa fiyatlarına yansıyacağını vatandaşlarımıza duyuruyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de akaryakıt satış fiyatlarının ilgili düzenleme kurulunca belirlenen formül çerçevesinde kalmak koşuluyla memleketler arası eser fiyatlarının ve yurt içinde dolar kurunun değişimlerine paralel olarak rafineriler tarafından belirlenen satış fiyatı ve vergi ölçülerinin eklenmesiyle oluştuğunu hatırlatan Aktaş, şunları kaydetti:

“Biz akaryakıt kesiminde faaliyet gösteren bayilerin sendikalarından biri olarak rafineriler tarafından bildirim edilen fiyat değişimlerini bayilerimiz ve vatandaşlarımıza duyuruyoruz. Başka bir deyişle fiyatları biz belirlemiyoruz. Fiyatlarda hala eşel taşınabilir sistemi devrede tutuluyor. Ocak ayı sonu prestijiyle, akaryakıt satışlarında litrede 27 kuruşluk, motorinde 25 kuruşluk, otogazda ise 70 kuruşluk ölçü ÖTV’den karşılanıyor. Eser fiyatlarında indirimler olması durumunda indirim ölçüleri evvel bu verginin yerine konulmasında kullanılacak. Sonrasında şayet indirimlerin devam etmesi durumunda ise kelam konusu ölçülerde satış fiyatlarında indirim yaşanacak.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/epgisaktas-akaryakittaki-degisiklikleri-duzenli-olarak-paylasiyoruz-2273751

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler