EPGİS, akaryakıtta tavan fiyatı mahkemeye taşıdı

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) EPDK tarafından 18 Mart 2021 tarihinde başlatılan tavan fiyat uygulamasında yürütmenin …

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) EPDK tarafından 18 Mart 2021 tarihinde başlatılan tavan fiyat uygulamasında yürütmenin durdurulması ve iptali için davanın açıldığını belirtti

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) tarafından mahkemeye taşındı.

EPGİS, “EPDK tarafından 18 Mart 2021 tarihinde başlatılan, kesime ziyan verdiğine ve haksız olduğuna inandığımız tavan fiyat uygulamasında; yürütmenin durdurulması ve iptali için sendikamız EPGİS tarafından açılacağını beyan ettiğimiz dava bugün prestiji ile açılmıştır.” açıklamasında bulunmuştu.

Akaryakıta tavan fiyat kararı

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mart ayının ortasında akaryakıtta 2 ay müddetle uygulanacak tavan fiyat kararı almıştı. EPDK’nın kararına nazaran İstanbul Anadolu yakasında akaryakıtta tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL olurken. Avrupa yakasında akaryakıtta 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak belirlenmişti.

Kararın açıklandığı gün Bloomberg HT’ye konuşan EPGİS Lideri Fesih Aktaş, kararı mahkemeye götüreceklerini belirtmişti. Aktaş, kararın haksız olduğunu belirtirken müdahale edilen sayının bayi kârı olduğunu, burada da esasen üst hudut olduğunu söz etmişti. Akaryakıt bayilerinin karlılığına üst hudut getirildiğini vurgulayan Aktaş kararın kaçakçılığa yönlendireceğini de vurgulamıştı. Kaçakçılığın Türkiye iktisadına 27 milyar TL maliyet getirdiğini belirten Aktaş, “Sayın EPDK Lideri bu sayıdan haberdar mı sanki? Sanmıyorum, çünkü haberi olsa bu türlü bir karar almazdı” diye konumuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/epgis-akaryakitta-tavan-fiyati-mahkemeye-tasidi-2278036

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler