Enflasyon Ocak’ta beklentiyi aştı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına ait enflasyon bilgilerini açıkladı. Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 14,97 olarak gerçekleşti …

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına ait enflasyon bilgilerini açıkladı.

Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 14,97 olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak ayında yıllık enflasyonun yüzde 14,68 olarak gerçekleşmesi istikametindeydi.

Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayına ait aylık beklentisi ise yüzde 1,42 olarak kaydedildi.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 artacağını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 artacağını varsayım etmişti. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 oldu.

Kasım ve Aralık aylarında enflasyon ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti. Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran Aralık’ta yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştu.

Öncü göstergeler yükselişe işaret etmişti

Enflasyon için öncü göstergelerden biri olarak kabul edilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi sonuçları da Ocak ayı için yükselişe işaret etmişti.

İstanbul’da perakende fiyatlar Ocak’ta yıllık yüzde 15,05 arttı. Böylece ilgili bilgi 2019 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Kelam konusu datalar bir evvelki ayla kıyaslandığında ise, İstanbul’da Ocak’ta bir evvelki aya nazaran perakende fiyatlar yüzde 1,16, toptan fiyatlar yüzde 1,31 arttı.

Ocak’ta birçok esere artırım açıklanmıştı

Ocak ayında birtakım eserlerin fiyatlarına artırım açıklanmıştı. Buna nazaran ayın birinci gününde elektriğe yüzde 6, doğalgaza da yüzde 1 artırım yapılmıştı. Bunların yanında köprü ve otoyol geçiş fiyatları de yüzde 25 oranında zamlanmıştı.

Alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisinde taban maktu vergi yüzde 17 artırıldı.

Bunların karşısında sigara ve tütün mamüllerinde ÖTV oranları yüzde 63’e indirilmişti.

-devam edecek

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ocak-ayi-enflasyon-verileri-aciklandi-2273924

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Fed faiz değiştirmedi

Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC ...