En güçlü 27 ülke, global aşılanmanın %40’ına sahip

Dünya nüfusunun yüzde 11’ine sahip en varlıklı 27 ülke, global aşıların yüzde 40’ını uygulamış durumda. Dünyadaki en yoksul yüzde 11’lik nüfusa …

Dünya nüfusunun yüzde 11’ine sahip en varlıklı 27 ülke, global aşıların yüzde 40’ını uygulamış durumda. Dünyadaki en yoksul yüzde 11’lik nüfusa sahip ülkelerin global aşılanmadaki hissesi ise yalnızca yüzde 1,6

Kovid-19 aşılarının yüzde 40’ı, dünya nüfusunun yüzde 11’ini oluşturan 27 en varlıklı ülkede uygulanırken, en az varlıklı nüfusun yüzde 11’ine sahip ülkelerde ise üretilen aşının yalnızca yüzde 1,6’sı uygulanabildi.

Öbür bir deyişle, en yüksek gelire sahip ülkeler en düşük gelire sahip ülkelerden 25 kat daha süratli aşılandı.

Dünya nüfusunun yüzde 4,3’üne sahip ABD, global aşılanmanın yüzde 24’ünü gerçekleştirirken, dünya nüfusunun yüzde 18’ine sahip Çin’in global aşılanmadaki hissesi yüzde 20 düzeyinde bulunuyor.

Aşı mutabakatlarına bakıldığındaysa, varlıklı ülkeler evvelden nüfuslarını birkaç kere aşılayabilecek milyarlarca dozluk aşı tedarik muahedesi imzalamış durumda.

ABD’nin aşılanma sayıları hakkettiğinin 6 katı

ABD gelecek üç ayda nüfusun yüzde 75’ini aşılamayı hedeflerken, ükelerin neredeyse yarısı nüfusunun yüzde 1’ini bile aşılayabilmiş değil. Hesaplamalar dünyadaki en yoksul ve kamusal aşılanma verisine sahip olmayan 40 ülkeyi içermemesine karşın, bu ülkeler dünya nüfusunun yüzde 8’ine mesken sahipliği yapıyor.

Şayet dünya üzerinde eşit bir aşı dağıtım sistemi olsaydı, ABD’nin şu anki aşılanma sayıları hakkettiğini 6 katına tekabül edecekti.

Dünyanın en az zenginliğe sahip kıtası olan Afrika’daki 54 ülkeden yalnızca üçü nüfusunun yüzde 1’ini aşılayabilmiş durumda. 20’den fazla ülkeyse şimdi aşı elde edebilmiş bile değil.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/en-zengin-27-ulke-kuresel-asilanmanin-40-ina-sahip-2278178

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Işık Plastik halka arz oluyor


Işık Plastik’in halka arz süreci başlıyor. 21 - 22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplayacak Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı ...
Devamını Oku

BluTV’ye bir ortak daha geldi


Twozero Ventures, internet televizyonu BluTV'ye yatırım yaptı ve online dizi, görüntü izleme platformunun %2,77 hissedarı oldu. ABD'li medya ...