Emekliye Toplam 11.6 milyar eksik ödeme yapıldı

Emeklilerin bayramda aldıkları ikramiye enflasyona karşı yenik düştü. 2020’deki iki bayramda emekliler toplam 896 TL kayba uğradı.

Emekliler bu bayramda da sevinemedi. Türkiye’deki 13 milyon emekli bu bayrama da mutsuz ve yoksul olarak girdi. 2 yıldan beri emekliler bayramlarda hiçbir şekilde bayram ikramiyesine zam almadı.

DİSK-AR’ın yaptığı hesaplama, her bir emeklinin bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranı korunsaydı emekli ikramiyesinin 2020’de iki bayramda da 1.448 TL olması gerektiğini ortaya koydu. Böylece emekliler 2020’deki iki bayramda toplam 896 TL kayba uğradılar. 13 milyona yakın emeklinin toplam kaybı 2020 yılında 11.6 milyar TL civarında oldu.

DİSK-AR’dan yapılan açıklamada bayram ikramiyesinin verilmesinin nedeninin emekli maaşlarının 2008 yılında AKP iktidarı tarafından yapılan düzenleme ile hızla gerilemesi olduğu belirtildi.

Tepkilere Karşı Geri Adım

Emekli aylıklarının düşmesi ve asgari ücretin çok gerisinde kalması nedeniyle yükselen tepkiler karşısında emekli aylıklarını artırmak yerine yılda iki kez (dini bayramlarda) 1.000 TL bayram ikramiyesi verilmesi yoluna gidildi. Ancak aradan geçen iki yıllık dönemde emekli bayram ikramiyesi gerek asgari ücrete göre geriledi ve gerekse artan fiyatlar nedeniyle eridi.

Araştırmada şöyle denildi: “Haziran 2018’de asgari ücret 1.603 TL iken emekli bayram ikramiyesi 1.000 TL idi. Haziran 2018’de emekli ikramiyesinin asgari ücrete oranı yüzde 62 idi. 2020’de asgari ücret 2.324 TL’ye yükselirken emekli bayram ikramiyesi yine 1.000 TL olarak kaldı. Emekli ikramiyesinin asgari ücrete oranı yüzde 42’ye geriledi. Oysa emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranı korunsaydı emekli ikramiyesi 2020’de iki bayramda da 1448 TL olmalıydı.”

ENFLASYON DA ERİTTİ

Emekli bayram ikramiyesi sadece asgari ücret karşısında değil, enflasyon karşısında da eridi. Araştırmada, “Bilindiği gibi 2018 Ağustos ayından bu yana yaşanan ekonomik kriz nedeniyle enflasyonda büyük bir sıçrama yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon -Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)- Haziran 2018 ile Haziran 2020 arasında yüzde 30.3 oranında gerçekleşti. Ancak 1.000 TL emekli bayram ikramiyesi iki yıl boyunca aynı kaldı. Bu nedenle 1.000 TL’lik bayram ikramiyesi enflasyon karşısında yüzde 30.3 oranında eridi” denildi.

ORTALAMA EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) yaptığı açıklamada 2008’de AKP Hükümeti tarafından “reform” adı altında sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişikliklerin emeklilik aylıklarının düşmesine neden olduğunu hatırlattı.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.