EMA, AstraZeneca aşısının fayda-risk istikrarının olumlu olduğunu yineledi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), aşıyla kanda pıhtılaşma hadiseleri ortasında “bağlantı” olduğunu fakat bunların “çok nadir” görüldüğünü vurguladı …

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), aşıyla kanda pıhtılaşma hadiseleri ortasında “bağlantı” olduğunu fakat bunların “çok nadir” görüldüğünü vurguladı

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca’nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının yararlarının risklerinden daha çok olduğunu tekrarlayarak kanda alışılmadık formda görülen pıhtılaşmalarla aşı ortasında bir “bağlantı” bulunduğunu lakin bunun “çok az görülen yan etkiler” olduğunu bildirdi.

EMA’nın AstraZeneca aşısı hakkındaki değerlendirmesinin sonuçları açıklandı. EMA’dan yapılan açıklamada, Kovid-19’un neden olduğu ölümlerin sayısı göz önünde bulundurulduğunda, “genel fayda-risk istikrarının olumlu olmaya devam ettiği” bildirildi.

“Kanda alışılmadık formda görülen pıhtılaşmalar ve düşük trombositler, AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının çok az görülen yan tesirleri olarak sıralanmalıdır.” sözünün yer aldığı açıklamada, EMA’nın, çok ender yan tesirlerle aşı ortasında “olası bir bağlantı” bulduğu kaydedildi.

EMA Yöneticisi Emer Cooke da düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa İlaç Ajansının ilaç güvenliğiyle ilgili uzmanlar komitesi, AstraZeneca aşısının Kovid-19 hastalığını önlemedeki yararlarının yan tesir risklerine nazaran ağır bastığını teyit etti.” dedi.

EMA yetkilileri, sıhhat çalışanlarını ve aşı olanları aşılamadan sonraki iki hafta içinde görülen pıhtılaşma muhtemelliğine karşı temkinli olmaları konusunda uyardı.

Bugüne dek tespit edilen olayların birçoklarının, 60 yaş altındaki bayanlarda ve birinci dozdan sonraki iki hafta içinde görüldüğü söz edildi. AstraZeneca aşısı olanların nefes darlığı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişkinlik, karın ağrısı, uzun süren baş ağrısı yahut bulanık görme üzere belirtilerle müsabakaları halinde tıbbi yardım istemeleri tavsiye edildi.

Uzmanların, beyinde görülen 62 pıhtılaşma hadisesi ile karında görülen 24 hadiseyi derinlemesine incelediği, bu hadiselerin 18’inin vefatla sonuçlandığı kaydedildi. Hadiselerle ilgili bildirimlerin birçoklarının yaklaşık 25 milyon şahsa AstraZeneca aşısı yapılan AB ve İngiltere’den geldiği aktarıldı.

EMA, Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların kullanılmasını desteklendiğini, pıhtılaşma olayları ve bunların aşılarla kontağı hakkındaki incelemelerin süreceğini vurguladı.

AB ülkelerinin sıhhat bakanlarının bu akşam görüntü konferans sistemiyle toplanarak EMA’nın açıkladığı sonucu değerlendirmeleri ve buna nazaran AstraZeneca aşısıyla ilgili gidilecek yolu belirlemeleri bekleniyor.

Birtakım Avrupa ülkeleri, kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının kullanımını askıya almış yahut yaşa nazaran sonlandırmıştı.

İngiltere İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Kurumu, dünkü açıklamasında, aşıyı olan 18,1 milyon bireyden 30’unda kan pıhtısı geliştiğini ve bunlardan 7’sinin 24 Mart prestijiyle öldüğünü duyurmuş lakin şu an için pıhtı oluşması ile aşı ortasında bir ilişki olduğunu gösteren hiçbir delil bulunmadığını açıklamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ema-astrazeneca-asisinin-fayda-risk-dengesinin-olumlu-oldugunu-yineledi-2278080

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler