Elvan: Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 bütçe sonuçlarına ait değerlendirmesinde “Salgınla çabanın muhtaçlık göstereceği alan dışında, mali …

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 bütçe sonuçlarına ait değerlendirmesinde “Salgınla çabanın muhtaçlık göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz.” tabirlerini kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akabinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da mali disipline vurgu yaptı.

Twitter hesabından 2020 bütçe sonuçlarına ait açıklamalarda bulunan Elvan, “2020 yılı bütçe açığımız, hedeflenen 239,2 milyar liranın altında 172,7 milyar lira olarak gerçekleşti ve 66,5 milyar lira tasarruf sağladık. Salgınla uğraşın gereksinim göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Enflasyonla gayret siyasetleriyle uyumlu kamu maliyesi siyasetleri devam edecek.” tabirlerini kullandı.

Elvan, 2021 yılı bütçesini güzelleştirecek kalıcı önlemler aldıklarını ve bu çerçevede, 2021 yılı bütçe açığını yüzde 3,5 olarak hedeflediklerini söyledi. Elvan “Uygulamayı öngördüğümüz makroekonomik siyasetler, istikrarlı bir talebin ve sürdürülebilir bir büyümenin oluşumunu sağlayacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK İdare Şurası üyeleriyle bir ortaya geldiği toplantıda yüksek faizleri eleştirirken, mali disiplin vurgusu yapmıştı. Yatırımlarda kısa müddette sonuç alınacak üretken alanlara tartı verileceğini söyleyen Erdoğan, kamu harcamalarını daha verimli hale getirecek tasarruf programını başlatacaklarını belirtmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/elvan-mali-disiplinden-taviz-vermeyecegiz-2272729

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler