Elektrikli skuter işletmelerine 500 bin TL minimum sermaye zaruriliği

Kullanıcılara kısa periyodik elektrikli skuter (e-skuter) kiralama imkanı veren elektronik sistemin kullanıldığı hizmetleri sunan işletmecilere …

Kullanıcılara kısa periyodik elektrikli skuter (e-skuter) kiralama imkanı veren elektronik sistemin kullanıldığı hizmetleri sunan işletmecilere 500 bin TL taban sermaye getirildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan elektrikli skuter yönetmeliğine nazaran, paylaşımlı e-skuter işletmeciliği faaliyeti, yalnızca yetki dokümanı ve paylaşımlı e-skuter müsaadesi alan gerçek yahut hukuksal bireyler tarafından yapılabilecek. Yetki evrakları ile verilecek e-skuter müsaadeleri, satılamayacak ve devredilemeyecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilecek yetki dokümanı için 10 bin TL fiyat alınacak.

Yönetmeliğe nazaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, paylaşımlı e-skuter kullanım fiyatı ile ilgili taban yahut tavan fiyat tarifesi uygulaması getirebilecek.

Paylaşımlı e-skuter yetki evrakı işletmecilerinin 500 bin TL taban sermayeye yahut işletme sermayesi ile kendilerine ilişkin en az 250 adet e-skutere sahip olması gerekiyor. Yetki dokümanı sahipleri ile hizmetten yararlananlar ortasında kontrat yapılması mecburî olacak.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/elektrikli-skuter-isletmelerine-500-bin-tl-asgari-sermaye-zorunlulugu-2278445

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler