Ekonomistlere nazaran TCMB bu toplantıda pas geçecek

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin faiz anketine nazaran ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni yılın birinci toplantısında …

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin faiz anketine nazaran ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni yılın birinci toplantısında siyaset faizini yüzde 17’de tutacağını öngördü

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Naci Ağbal’ın misyona gelir gelmez başlattığı sıkılaşma döngüsünün Ocak toplantısında duracağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin 22 kurumun katılımyla düzenlediği ankette medyan beklenti 21 Ocak’taki toplantıda siyaset faizinin değiştirilmeyeceği istikametinde oldu.

Ankette 3 kurum siyaset faizinin 50 baz puan artırımla yüzde 17,5 düzeyine, 5 kurum ise 100 baz puan artırımla yüzde 18 düzeyine çıkarılacağını öngördü.

  • Ticari kredi faizleri 16 ayın tepesinde
  • Morgan Stanley 21 Ocak’ta PPK’dan 100 baz puan faiz artırımı bekliyor
  • Enflasyon beklentilerindeki yükseliş durdu
  • Yabancılar TL varlıklarında yeni yıla girişle başladı
  • OECD 2020 Türkiye daralma beklentisini revize etti
  • Hisarcıklıoğlu: Bankalar büyümeye takviye değil köstek oluyorlar

Ağbal vazifeye geldiğinden bu yana faiz 6,75 puan artırıldı

Kasım ayında vazifeye gelen Naci Ağbal’ın birinci toplantısında siyaset faizini 4,75 puan, ikinci toplantısında da 2 puan yükselterek yüzde 17 düzeyine kadar çıkarmıştı.

Açıklamalarında fiyat istikrarına vurgu yapan Ağbal, son olarak TBMM’de yaptığı sunumda da para siyasetinde fiyat istikrarına öncelik verileceğini belirtmişti.

Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde yaptığı sunumda, “Fiyat istikrarı ile istikrarlı ve süratli büyüme ortasındaki müspet bağ, iktisattaki öngörülebilirliğin sağlanmasıyla iş ve yatırım ortamının güzelleşmesinden kaynaklanmaktadır. Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın uzun vadeli refahın temel ölçütlerinden en değerlisini oluşturmaktadır. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak yapar. TCMB enflasyon hedeflemesi rejimini kararlı bir biçimde uygulayacak. Para siyaseti kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacak.” tabirlerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz tenkitleri devam etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yüksek faiz konusundaki itirazlarını sürdürdü. Dış Ekonomik Münasebetler Heyeti idare şurası üyeleriyle biraraya geldiği toplantıda “Fiyat istikrarı temel gayemiz. Enflasyonu yüzde 30’lar civarından tek hanelere düşürdük. Yüksek faize karşıyım, bunları yaşadıklarımızdan çıkararak söylüyorum. Bankalar karlarına bakıyor, faiz yükü yatırımcıyı eziyor. Bize yatırım, istihdam, üretim ve ihracat lazım” diye konuşmuştu.

Erdoğan faiz konusunda şu açıklamaları yapmıştı: “Şu anda karşımda yüklü yatırımcılarımız var, girişimcilerimiz var, birçoklarınız faiz yükü altında nasıl ezildiğini biliyorum. Bu bankaların sizi nasıl sömürdüğünü biliyorum. Yeri geldiği vakit Türkiye’yi bir faiz cenneti haline getirmekten bahsediyoruz, öbür taraftan bankalarımız, gerek kamu, gerek özel dal ne kadar kar etmişler bunu konuşuyorlar. Tamam da sen ne kadar yatırımcı kazanırdın bu ülkeye bir de bunu söylesene. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Şayet bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok.

Şu anda dünyaya bakalım ABD’de faiz oranı ne? Japonya’ya bakalım ne? Eksi. Gelelim Avrupa’ya; bir-iki. İsrail, eksi. Bütün bunlar apaçık ortadayken, biz yüksek faizlerle övünüyoruz ya. İnandığım bir şey var; yüksek faizle bir yere varamayız. Borcu yüksek faizle kendimize dışarıdan imkan sağlamakla değil, kendi kaynaklarımızla bunu nasıl öderiz bunun çalışmasını yapacağız, bunun diğer çıkışı olmaz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ekonomistlere-gore-tcmb-bu-toplantida-pas-gececek-2272761

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler