Ekonomistlere nazaran enflasyon 14 ayın doruğunu görebilir

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin gerçekleştirdiği enflasyon anketine katılan ekonomistler Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin bir evvelki …

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin gerçekleştirdiği enflasyon anketine katılan ekonomistler Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 14,68 artacağını öngördü

Ekonomistler enflasyonda yükseliş ivmesinin Ocak’ta da devam edeceğini öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği ve 21 kurumun katıldığı ankete nazaran Ocak ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 14,68 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayına ait aylık beklentisi ise yüzde 1,42 olarak kaydedildi.

Ekonomistlerin beklentisinin gerçekleşmesi durumunda bu, 14 ayın en yüksek yıllık enflasyonu olacak.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 artacağını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 artacağını iddia etti. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 oldu.

Kasım ve Aralık aylarında enflasyon ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti. Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran Aralık’ta yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştu.

Besin fiyatlarında artış ivmesi

2020’nin son devrinde bilhassa besin enflasyonunda yaşanan yükseliş dikkat çekmişti. Bilgilere nazaran besin fiyatlarındaki yıllık artış Kasım ve Aralık aylarında yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayına ait aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde ise yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisinin temel mallar olduğu, güçlü mal ve giysi kümelerindeki ayrışmanın sürdüğü söz edildi. Değerlendirmede ziraî emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de tesiriyle fiyatların artış eğilimini sürdürdüğü vurgulandı.

İlgili haberler

  • Besin Komitesi’nde besin enflasyonu ele alındı
  • Besin enflasyonunda plastik ambalaj riski
  • TGDF’den “tarımsal girdi maliyetlerinin düşürülmesi” daveti
  • Türk-İş: Dört kişilik ailenin açlık hududu 2 bin 652 lira oldu
  • TCMB’nin enflasyon varsayımlarında de Ağbal’ın şahin duruşunda da değişiklik yok
  • Ticaret Bakanlığı’ndan fahiş fiyat kontrolleri
  • Çiftçiden gübre fiyatlarına müdahale daveti
  • Türkiye yeniden patates-soğan sıkıntısıyla karşı karşıya

TCMB enflasyon varsayımlarını değiştirmedi

2020’nin son aylarında enflasyon beklentilerin üzerinde bir seyir izlerken, yılın birinci enflasyon raporu sunumunda bankanın enflasyon varsayımlarını değiştirmediği görüldü.

TCMB Lideri Ağbal, “Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini, 2022 sonunda yüzde 7’ye, 2023 sonunda ise orta vadeli gaye olan yüzde 5 düzeyine gerileyerek istikrar kazanacağını iddia ediyoruz.” dedi.

Buna rağmen TCMB besin enflasyon beklentisini yükseltti.

İthalat fiyatları, besin fiyatları ve maliye siyaseti üzere dışsal ögeler için varsayımlarını gözden geçirdiklerini tabir eden Ağbal, son devirde petrol fiyatlarındaki yükseliş ve global toparlanma beklentilerinin güçlenmesiyle ham petrol fiyatlarına dair beklentilerin üst istikametli güncellendiğini kaydetti.

Ağbal, “Vadeli fiyat eğrileri ortalama ham petrol fiyatının 2021 yılı için 54,4 dolar, 2022 yılı için ise 52,1 dolar olacağına işaret ediyor. Öte yandan, petrolün yanı sıra endüstriyel metal ve ziraî eserler üzere emtia fiyatlarında da öngörülerin üzerinde bir seyir görüyoruz. Bu doğrultuda 2021 yılına ait ABD doları cinsinden ithalat fiyatı varsayımlarımızı da üst istikametli güncelledik.” diye konuştu.

Besin enflasyonu iddiasına ait Ağbal, “İşlenmemiş besin fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve memleketler arası fiyatların son devir eğilimlerini dikkate alarak 2021 yılı için besin enflasyonu varsayımımızı 1 puan artışla yüzde 11,5’e revize ettik.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ekonomistlere-gore-enflasyon-14-ayin-zirvesini-gorebilir-2273708

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Avrupa tatilden rekorla döndü

Avrupa pay piyasaları, yatırımcıların ekonomik toparlanmaya odaklanmasıyla Paskalya tatilinden rekor ile döndü Avrupa'daki Stoxx Europe 600 ...