Ekonomistler Aralık’ta enflasyondaki artışın sürmesini bekliyor

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği enflasyon anketine katılan ekonomistler Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 14,2 olacağını …

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği enflasyon anketine katılan ekonomistler Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 14,2 olacağını öngördü. Ekonomistlerin iddialarının gerçekleşmesi durumunda enflasyonda Kasım’da görülen süratli artış…

Ekonomistler, 2020 yılında enflasyonun yüzde 14,2 olacağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği yılın son enflasyon anketine katılan ekonomistlerin Aralık ayına ait yıllık enflasyon beklentisi yüzde 14,2 oldu. Ekonomistler Aralık’ta aylık bazda enflasyonun yüzde 0,9 olarak gerçekleşeceğini öngördü.

22 kurumun katıldığı ankette yıllık bazda en düşük kestirim yüzde 13,4 olurken, en yüksek iddia yüzde 15,27 olarak kaydedildi. Aylık bazda ise en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Aralık ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,8 artmasını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,15 artacağını öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son beklenti anketinde de emsal bir tablo ortaya çıkmıştı.

TCMB’nin Aralık ayı Beklenti Anketi’ne nazaran yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 14,18 oldu. Bir evvelki ankette bu beklenti yüzde 12,47 düzeyindeydi.

TÜFE Kasım’da geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 14,03 artış göstermişti. Böylece 2020’nin en yüksek yıllık enflasyonu kaydedilmişti.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ekonomistler-aralik-ta-enflasyondaki-artisin-surmesini-bekliyor-2271731

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler