EFT Nedir? EFT Saatleri Kaça Kadar? [EFT Sorgulama]

Eğer siz de paranızı bankalara yatırıp değerlendiriyorsanız ve işlemlerinizi bankalar aracılığı ile yapıyorsanız EFT’ye ihtiyacınız var demektir.

 

Peki nedir EFT ve EFT saatleri?

Bir hesaptan bir diğer banka hesabına para göndermeniz gerektiğinde, gönderici anında parasını alabildiğinden dolayı havale yöntemi tercih edilir. Ancak farklı banka hesabına havale gerçekleştiremezsiniz bu durumda EFT yani Elektirik Fon Tranfsferi işlemi yapılır. EFT işlemi farklı bankalar arasında kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. EFT işlemini bankalardan da gerçekleştirebilirken internet üzerinden de daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilir. Gerekli bilgileri girdiğiniz takdirde göndermek istediğiniz para işleme alınıyor, yatırılan miktar ve hesab kontrol ediliyor, uygun bulunduğunda banka tarafından onaylanıyor.

EFT işleminde havale kadar hızlı değildir ancak farklı bankalar arası havale işlemlerinde tercih edilir. EFT işlem yönetimi ve altyapısı Merkez Bankası tarafından yapılmaktadır. Yapılan EFT işleminde EFT ücretlendirmesi yapılıyor, bankadan bankaya değişen bu ücretler 1 ile 3 tl arasında değişebiliyor.

 

EFT Saatleri

Farklı bankalar arasında yapılan havalelerde tercih edilen EFT işlemi belirli saatler arasında yapılabiliyor ve EFT saatleri her bankada değişlik gösterebilmektedir. Farklı bankalar arasında yapılan EFT işlemi en geç 17.30 kadar yapılabilmektedir. Genel olarak EFT işlemleri sabah saat 08.00 ile 09.00’da başlatılır. EFT işlemleri bazı bankalarda 16.00’da bitmekte iken bazılarında saat 17.30 kadar devam etmektedir. Müşteriler, bankalar arası havale işlemlerinde aksaklık olmaması için müşterisi oldukları bankanın EFT saatleri özellikle bilmek zorundalar.

 

 

 

EFT Günleri

Aynı banka üzerinden havale yapmak için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır, müşteriler istedikleri saatler de havaleyi yapabilmektedir ama EFT işlemi son anda veya EFT saati dışında yapılırsa diğer banka hesabına bir sonraki iş gününde aktarılır. EFT saatleri dışında, cumartesi veya pazar günleri EFT işlemi yapılabilir ancak sonraki iş gününe kadar işlem gerçekleşmez.

 

Haftasonu EFT Yaptım Ne Zaman Geçer?

EFT işlemleri haftasonu yapıldığı takdirde yapılan havale haftasonu boyunca gerçekleşmeyecektir, iş günü başladığında gönderilen miktar diğer hesaba yatırılır. Yapılan EFT işlemleri resmi tatile denk gelirse, resmi tatilden sonraki ilk iş günü içerisinde işlem gerçekleşir.

Son ödeme tarihinde yapılması gereken vb. ödelemeler de mağduriyet yaşanmaması için müşterisi olduğunuz bankanın ve ödeme yapılacak olan banka hesaplarının kayıtlı olduğu bankanın EFT saatlerini öğrenmeli, EFT işlemleri buna göre yapılmalıdır aksi takdirde bankaların EFT saatlerinin farklı olmasından kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir.

Önemli Not: EFT işlemini kullancak müşterilerin sıkıntı yaşamaması için bankalarının EFT işlemlerinin yapılabildiği saat aralıklarını bilmeleri, haftasonu veya resmi tatilleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

 

Bankaların EFT ve Havale Saatleri

Tüm Bankaların EFT Saatleri Listesi

Bankaların EFT Saatleri EFT Başlangıç Saati EFT Bitiş Saati
Akbank 09:00 17:00
Denizbank 08:00 16:30
Garanti Bankası 09:00 17:15
Yapıkredi Bankası 09:00 16:45
Ziraat Bankası 08:30 17:00
Halkbank 08:00 16:30
Türkiye İş Bankası 09:00 17:00
QNB Finansbank 09:00 17:15
TEB 09:00 17:15
Odeabank 08:30 17:00
ING Bank 08:30 17:15
Vakıfbank 09:00 16:30
HSBC 09:00 17:00
Burgan Bank 09:00 16:30
Kuveyt Türk Bankası 09:00 17:20
Şekerbank 09:00 17:15
Albaraka Türk 09:00 17:15
Anadolubank 08:00 17:00
ICBC 08:30 17:00
Abank 08:00 17:00
Türkiye Finans 09:00 17:15
Tekstilbank 08:30 17:00

 

Videolu EFT ve Havale Detayları

 

Vakıfbank EFT ve Havale Saatleri

Vakıfbank müşterileri için EFT saatlerini araştırdık. Vakıfbank’ta EFT işlemi saat 17.15 kadar yapılabilir. Zamanında EFT talimatı vermeniz durumunda 10 dk içerisinde işlem sonuçlanır, ancak bankada yoğunluk varsa bu işlem bir kaç saati bulabilir. 15.15’dan önce EFT talimatı verilmişse işlem gün içerisinde gerçekleşir ancak 17.15’dan sonra EFT işlemi yapılırsa sonraki iş gününe aktarılır.

EFT işlemi Cuma günü geç saatlerde yapılırsa, haftasonu boyunca para transferi gerçekleşmez, ilk iş gününde, eğer resmi tatil değilse pazartesi günü işlem tamamlanır.

EFT işleminizin üzerinden bir işgünü geçtiği durumda para transferi gerçekleşmemişse, Vakıfbank’ta EFT sorgulama işlemi yapılmalı. Herhangi bir sorun yoksa banka uyarılmalıdır.

 

Odebank EFT ve Havale Saatleri

Odebank da bir çok banka gibi müşterilerine kolaylık sağlamak için EFT işlemleri şube bankacılığının yanı sıra hem internet bankacılığı hem mobil bankacılığı aracılığıyla yapılabilir.

Odebankta EFT işlemleri sabah 09.00 ile 17.00 arasında yapılabilmektedir. 24 saat havale ve EFT işlemleri yapılabilen bankada 1 TL’den 200 bin TL’ye kadar işlem limiti vardır. EFT saatleri ve günleri dışında yapılan işlemleri bir sonraki iş gününde tamamlanmaktadır.

Odeabank EFT ve havale işlemleri de Odeabank şube ve bankamatiklerinden veya daha kolay ve hızlı bir şekilde internet bankacılığı aracılığıyla yapılabilmektedir.

 

Akbank EFT ve Havale Saatleri

Akbank hesabınızdan başka bir banka hesabına para transferini EFT işlemi ile yapabilirsiniz. Ancak EFT işlemleri EFT saatleri içerisinde yapılmalı, EFT saatleri dışında yapılan işlemler bir sonraki işgününe gerçekleşir.
Akbank EFT işlemlerinizi sabah 08.00’den akşam saat 17.00’ye kadar yapabilirsiniz. Zamanında yapıldığı takdirde EFT işlemleri birkaç dakika içerisinde kontrol edilir ve onaylanır. EFT işlemi onaylandı takdirde birkaç dakika içerisinde diğer banka hesabına para transferi gerçekleşir.

Çok sık olmamakla birlikte bazen banka yoğunluğundan EFT işlemleriniz gecikebilir. İşlem geciktiği takdirde biraz beklemek gerekir, mesai saatleri bitmeden işlem gerçekleştirilir.

Gerekli bilgiler yanlış girildiğinde EFT işlemi gerçekleşmez, bu durumda EFT işlemleri için istenen bilgileri kontrol etmeniz ve yanlış bilgileri düzeltmeniz, eksik bilgileri var ise girmeniz gerekir. Bilgiler doğru girildiğikten sonra banka havuzunda bekleyen para, diğer banka hesabına transfer edilir.

Herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için EFT işlemlerini yapacağınız sırada bankamız EFT saatleri ve günleri ile resmi tatil günlerini hesaba katmanız gerekir. Mesai saatleri içerisinde yapılan EFT işlemleri kısa bir sürede gerçekleştirilir.

 

Ziraat Bankası EFT ve Havale Saatleri

Ziraat hesapları arasında para transferi yapılıyorsa hızlı bir şekilde havale işlemi ile yapılır, ancak Ziraat hesabınızdan farklı bir banka hesabına para göndermeniz gerektiğinde EFT işlemi kullanmanız gerekmektedir. EFT işlemi yaparken bankamızın EFT saatlerini bilmeniz gerekmektedir. Bankamızda EFT işlemlerinizi sabah saat 08.00 ile akşam 17.00’ye kadar yapabilirsiniz. Bu saatler dışında ve hafta sonu EFT işlemi yaptığınız takdirde para transferi bir sonraki iş gününde gerçekleşir.

EFT işleminizin anında olmasını istiyorsanız hafta içi belirlenen saatler aralığında EFT talimatını yapmalısınız. Uygun saatlerde EFT işlemi talimatı yaptıysanız para transferiniz 5 dakika içerisinde gerçekleşir ve paranız diğer banka hesabına yatırılır.

EFT saatleri içerisinde yaptığınız işlemler çok kısa bir sürede gerçekleşir, ancak nadiren de olsa EFT işlemleri yoğunluktan dolayı gecikebilir, bu durumlarda banka gönderdiğiniz parayı bankanın havuzuna atar ve yoğunluktan bittikten sonra diğer hesaba aktarır. Eğer para transferi gün içerisinde gerçekleşmez ise bankayı aramınız gerekmektedir, bankamızın personelleri EFT havuzuna yatırılmış olan parayı diğer banka hesabına transfer edebilir.
EFT işlemleri yapacağınız zaman bankamızın EFT saatlerini bilmeniz gerekir ve EFT işlemini uygun saatler içerisinde hafta içi yapmanız mağdur olmanızı engeller.

 

İNG Bank EFT ve Havale Saatleri

İNG Bank’ta para transferlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Hem İNG BANK hesapları arasında hem de farklı banka hesapları arasında para transferlerinizi bankamızın herhangi bir şubesine gitmeden de yapabilirsiniz. Para transferi yapacağınız hesabın IBAN numarasını bilmeniz durumunda oturduğunuz yerden mobil uygulamamız sayesinde para transferini yapabilirsiniz. Farklı banka hesaplarına yapacağınız transferleri EFT işlemi ile gönderebilirsiniz.
EFT işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bankamızın EFT saatleri, EFT saatleri dışında yapacağınız EFT işlemleri sonraki iş gününde tamamlanır.

ING Bank EFT işlemleri sabah 09.00 ile akşam 17.00’ye kadar yapılabilmektedir. Bankamızın belirlediği saat aralıklarında işlem yapmanız durumunda işleminiz birkaç dakika içerisinde gerçekleşir.

Diğer banka hesaplarına IBAN numarası ile istediğiniz zaman güvenli bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. İstenen bilgiler eksiksiz girildiğinde belirlenen saatler aralığında sorunsuz bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. Belirlenen EFT saatleri dışında EFT talimatı yaparsanız işleminiz bir sonra iş gününde EFT saatlerinde yapılır. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için EFT işlemlerini hafta içi ve EFT saatleri aralığında yapmakta fayda vardır.

 

TEB Bankası EFT ve Havale Saatleri

Para transfer işlemlerinizi TEB Bankası üzerinde kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Başka bir TEB hesabına para transferi havale işlemi ile yapılırken farklı bir banka hesabına EFT işlemi ile para transferi gerçekleştirilebilir. IBAN numarası ile istenilen herhangi bir hesaba para transferi yapılabilir. Havale için belirli saat ve günler bulunmamaktadır, istediğiniz an gerçekleştirebilirsin ancak EFT işlemi için belirli saatler var. Göndereceğiniz miktarın anında karşı hesaba yatmasını istiyorsanız bankamızın belirlediği EFT saatleri içerisinde EFT talimatı yapmalısınız.

TEB Bankasında EFT işlemi yapacak kişilerin sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında EFT işlemini yapması gerekmektedir. Karşı hesabın IBAN numarası ile belirlenen saatler aralığında işlem yapıldığında kısa bir sürede bankamız işlemi kontrol eder, onaylayıp diğer banka hesabına aktarır. Güvenli ve hızlı bir şekilde para transferi yapmanızı sağlar ancak EFT saatleri dışında veya hafta sonu işlem yapmanız durumunda göndereceğiniz miktar bankamızın havuzunda bekletilir, bir sonraki iş günü EFT saatleri içerisinde işlem tamamlanır.

Herhangi bir mağduriyet yaşamak istemiyorsanız bankamızın belirlediği EFT saatleri içerisinde işleminizi yapmanız gerekmektedir. EFT ve havale işlemleri banka şubelerimizden yapılabileceğiniz gibi bankamatiklerden ve mobil ve internet bankacılığı ile de yapabilirsiniz. Bunun için Müşteri temsilcilerimizden mobil şifrenizi almanız gerekmektedir. Mobil bankacılık ile anında oturduğunuz yerden para transfer işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Yapı Kredi EFT ve Havale Saatleri

Yapı Kredi bankası hesabınızdan diğer bir Yapı Kredi hesabına veya farklı bir banka hesabına pra transferi yapabilirsiniz. Diğer bir Yapı Kredi hesabına para gönderirken havale işlemini yapabilirsiniz. Havaleyi belirli gün ve saatleri yoktur, istenilen zamanda havale işlemi yapılabilir. Ancak farklı bir banka hesabına para gönderdiğiniz EFT işlemini yapmanız gerekmektedir. Hızlı ve güvenilir bir şekilde para transferi yapabilirsiniz, ancak acil bir şekilde para göndermeniz gerektiğinde EFT için belirlenen saatlerde işlemi yapmalısınız. Aksi taktirde yani EFT saatleri dışında yapacağınız EFT işlemleri bir sonraki iş gününe aktarılır. Gönderdiğiniz para bankanın havuzunda bekletilir sonraki iş günü EFT saatleri içerisinde karşı hesaba gönderilir.

Yapı Kredi Banka’nın EFT saatleri sabah 09.00’dan akşam 16.45’e kadar devam eder. Hafta içi ve belirlenen saatler içerisinde EFT işlemi talimatı yaparsanız işleminiz birkaç dakika sonra gerçekleştirir. Girdiğiniz bilgiler kontrol edilip onaylandıktan sonra gönderdiğiniz para diğer banka hesabına yatırılır.

EFT ve havale işlemleri banka şubelerinden yapabildiğiniz gibi bankanın mobil uygulaması ile oturduğunuz yerden de yapabilirsiniz. Güvenli ve kolay para transferi yapabilmek için Yapı Kredi internet bankacılığı üzerinden para transferi yapabilirsiniz.

 

Garanti Bankası EFT ve Havale Saatleri

Herhangi bir Garanti bankası hesabından bir diğer Garanti Bankası hesabına para transferi günün her anında yapılabilir. Havale için herhangi bir saat sınırlaması yoktur ancak diğer banka hesaplarına para göndermeniz gerektiğinde yapılan EFT işleminin belirli saatleri var. Belirlenen saat aralıkları dışında yapılan EFT işlemleri bir sonraki iş gününe aktarılır.

 

Garanti Bankası EFT işlemlerinizi sabah 09.00’dan akşam 17.30’a kadar yapabilirsiniz. Hafta sonu veya hafta içi belirlenen saat aralıkları dışında yapılan EFT işlemi sonraki iş gününde tamamlanır. Gönderilen para bankanın EFT havuzunda bekletilir, sonraki gün gönderdiğiniz hesaba yatırılır. Hafta içi ve belirlenen saat aralıklarında EFT işlemi yaptığınız takdirde işlemin kısa bir sürede diğer hesaba para transferi yapılır. Havale ise günün her anında yapılabilir ve karşı hesaba anında para yatırılır.

Garanti bankasında havale ve EFT işlemleriniz bankanın şubesinde, herhangi bir Garanti Bankamatiğinde yapabileceğiniz gibi internet ve mobil bankacılığı üzerinden anında yapabilirsiniz.

EFT işlemi yaparken herhangi bir sıkıntı çıkmaması için EFT saatlerine dikkat edilmeli ve işlemler hafta içi mesai saatlerinde yapılmalı.

İş Bankası EFT ve Havale Saatleri

İş Bankası hesabınızda istediğiniz hesaba para gönderebilirsiniz. Diğer bir İş Bankası hesabına para göndermek için Havale işlemi kullanılırken, farklı bir banka hesabına ise EFT işlemi ile para gönderebilirsiniz. IBAN numarasını bildiğiniz takdirde istediğiniz hesaba para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işlemi için herhangi bir saat sınırlaması bulunmamakta iken EFT işlemi için belirli saat aralıkları bulunmaktadır. İş Bankası’nda EFT işlemleri sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında yapılabilir. Belirlenen saat aralıkları dışında yapılan EFT işlemleri sonraki iş gününde gerçekleşmektedir. Anlık para göndermeniz gereken durumlarda gün içerisinde mesai saatlerinde EFT işlemi yapılmalı.

Havale işlemini günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz. Havale ve EFT işlemlerinizi bankamatiklerden, mobil veya internet şubelerinden yapabilirsiniz. İş Bankası uygulaması ile para gönderme işlemlerinizi bulunduğunuz yerden anlık ve hızlı yapabilirsiniz.

 

Denizbank EFT Ve Havale Saatleri

Denizbank’ta IBAN numaraları aracılığı ile istediğiniz hesaba para gönderebilirsiniz. Farklı bir Denizbank hesabına Havale ile para gönderebilirsiniz. Havale ile para göndermeniz kolay ve hızlı olur. Havale için saat sınırlaması bulunmamaktadır, günün her saati para gönderebilirsiniz. Denizbank dışında bir bankanın hesabına para göndermek için EFT işlemi yapılmalı.

Ancak EFT işlemi havale gibi her an yapılamıyor, belirli saat aralıklarında yapılabiliyor. Denizbank EFT işlemlerinin yapılabildiği saatler 09.00 ile 16.30 arası olarak düzenlenmiştir. Belirlenen saat aralıkları dışında yapılan EFT işlemleri bir sonraki güne aktarılır, gönderilen para bankanın havuzuna yatırılır sonraki iş gününde EFT saatleri aralıklarında diğer hesaba yatırılır.

Para gönderme işlemleri, havale, EFT işlemleri, fatura, kira ödemeleri Denizbank şubelerinde, bankamatiklerde veya mobil ve internet bankacılığı ile yapılabilir. Mobil ve internet bankacılığı ile kolaylıkla bulunduğunuz yerden işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

 

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hesabınızdan başka bir hesaba gönderdiğiniz parayı sorgulama yapmak için EFT sorgu numarasını bilmeniz gerekmektedir. Dekont’unuz aşağıdaki resimde işaretli olan yerde sorgu numarası yazmaktadır. Ya da EFT işlemi yaptığınız sırada karşınıza gelen onay metninde EFT sorgu numarası yazmaktadır.

 

EFT Sorgu

Ayrıca internet üzerinden veya telefon bankacılığıyla EFT sorgulama işlemi yapabilmektesiniz. Bu işlemi yapan bankalar şu şekildedir;

 

Ziraat Bankası
İş Bankası
Garanti Bankası
VakıfBank
Finasbank
Akbank
YapıKredi
Halkbank

 

Havale Nedir, Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

Havale, aynı bankaya ait iki ayrı hesaptan birbirine yapılan para aktarma işlemidir. Bazı bankalarda şube kodu istenirken bazılarında sadece hesap numarası aracılığla hesaplar arasında havale işlemi ile para aktarımı yapılabilmektedir.

Havale Nedir, Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Table of Contents Şubeye gitmeden kolay kredi veren bankalarŞubeye gitmeden ne kadar kredi çekebilirim, ne kadar masraf öderim?Kredi…