EBRD’den KOBİ’ler için yeni takviye modeli hazırlığı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (ERBR) Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, 2021’de Türkiye genelindeki maksatları hakkında, özel kesime …

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (ERBR) Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, 2021’de Türkiye genelindeki maksatları hakkında, özel kesime odaklanmaya devam edeceklerini, KOBİ’ler için yeni bir takviye modeli hazırladıklarını ve tedarik zinciri…

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, EBRD’nin pandemi sürecinde özel bölüm genelindeki çalışmaları ve 2021 yılı gayeleri hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Tuerkner, Kovid-19 salgını sürecinde EBRD’nin Türkiye’de 1,7 milyar euro yatırım yaptıklarını ve 2020’deki bu yatırımların yüzde 50’sinin bankacılık kesiminde gerçekleştiğini kaydetti.

Tuerkner, Türkiye’deki yabancı yatırımcı sayısı hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de daha fazla direkt yabancı yatırımcı görebileceğimizi ama tıpkı vakitte bu yıl batık kredilerde artışın yaşanabileceğini aktardı.

“Tedarik zinciri finansmanıyla KOBİ’lere avantaj sağlamayı hedefliyoruz”

2020 yılı Türkiye büyüme datalarının sıfıra yakın gerçekleşebileceğini öngören Tuerkner, 2021’deki büyüme varsayımlarının ise yüzde 5-6 aralığında olduğunu açıkladı.

Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Düzeneği (YEKDEM) çalışmalarında lokal katkıya tenkitler olduğuna dikkat çeken Tuerkner, “YEKTEM dayanaklarında biraz hayal kırıklığı yaşadım.” tabirlerini kullandı.

EBRD Yöneticisi, Türkiye genelindeki gayeleri hakkında, özel dala odaklanmaya devam edeceklerini, KOBİ’ler için yeni bir dayanak modeli hazırladıklarını ve tedarik zinciri finansmanıyla KOBİ’lere avantaj sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ebrd-den-kobiler-icin-yeni-destek-modeli-hazirligi-2274061

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler