EBRD: AB’nin karbon vergisi uygulaması Türkiye’yi de etkileyebilir

AB, Hudutta Karbon Düzenleme Sistemi ile karbon fiyatlandırma sistemine sahip olmayan ülkelerden yapılan ve yüksek karbon ayak izine sahip …

AB, Hudutta Karbon Düzenleme Sistemi ile karbon fiyatlandırma sistemine sahip olmayan ülkelerden yapılan ve yüksek karbon ayak izine sahip malların ithalatını izlemeyi ve azaltmayı amaçlıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Kurulu’nun kıtaya ithal edilen eserlerin karbon ayak izini izlemek emeliyle bu yılın ortalarında yürürlüğe koymayı planladığı karbon vergisi uygulamasının Türkiye’yi de etkileyebileceğini duyurdu.

EBRD’den yapılan açıklamaya nazaran AB, “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması” ile karbon fiyatlandırma sistemine sahip olmayan ülkelerden gerçekleştirilen yüksek karbon ayak izine sahip malların ithalatını izlemeyi ve azaltmayı amaçlıyor.

Buna nazaran, Avrupa Birliği’ne ithal edilen eserler için uygulanacak vergi ölçüsü belirlenen karbon emisyon oranına nazaran düzenlenecek.

Bu kapsamda, Avrupa Kurulu’nun kıtaya ithal edilen eserlerin karbon ayak izini izlemek emeliyle bu yılın ortalarında yürürlüğe koymayı planladığı karbon vergisi uygulaması Türkiye’yi de etkileyebilecek.

AB’nin 6. en büyük ticaret ortağı olan Türkiye, karbon düzenlemesinin potansiyel tesirlerini değerlendirmeye başladı. Uygulamanın ülkede en çok demir, çelik ve çimento bölümü ile cam, seramik ve plastik sanayilerini etkilemesi bekleniyor.

EBRD, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile yapacağı tesir kıymetlendirme çalışmasıyla, Türk ihracatçılarının uygulama esnasında karşılaşabilecekleri maddi kayıpları ve geçiş devri risklerini de azaltmayı hedefliyor. Kelam konusu çalışmanın sonuçlarının bu yılın ortalarında açıklanması bekleniyor.

Banka, Türkiye’de karbon finansmanına uygun yenilenebilir güç projelerine teknik takviye sağlıyor. Bu yıl prestijiyle, Türkiye’de pek çok karbon projesi bu program çerçevesinde kıymetlendirilerek takviyelerden faydalandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ebrd-ab-nin-karbon-vergisi-uygulamasi-turkiye-yi-de-etkileyebilir-2278924

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler