DWS fon yöneticisine nazaran Türk paylarında yükseliş sürecek

Deutsche Bank’ın çoğunluk hissedarı olduğu DWS Group’a nazaran Türk pay senetleri rekor düzeylere ulaşmış olsa da değerlemelerde şimdi büyük bir …

Deutsche Bank’ın çoğunluk hissedarı olduğu DWS Group’a nazaran Türk pay senetleri rekor düzeylere ulaşmış olsa da değerlemelerde şimdi büyük bir hareket gözlenmezken, bu potansiyel banka paylarına yatırım yapılarak ortaya çıkarılabilir.

Kurumun fon yöneticilerinden Sebastian Kahlfeld Bloomberg’e verdiği röportajda, Türkiye’de kasım ayında başlayan piyasa dostu siyasetler, art geriye faiz artırımları, Türk lirasında paha karı ile gelişen piyasa varlıklarına yönelik iştahın artması sayesinde “Türk paylarına karşı nihayet optimist hale geldiklerini” söyledi. Değerlemelerdeki değişimin hala sonlu olduğuna işaret eden Kahlfeld, “Büyük hareket şimdi görülmedi” dedi.

Türk lirası varlıklar kasım ayında Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığından ayrılması, Murat Uysal’ın da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı misyonundan alınmasının akabinde yeni iktisat idaresinden ortodoks siyasetlere geçiş beklentisiyle ralli yaptı. O periyottan bu yana Borsa İstanbul 100 Endeksi %28, lira da %21 pahalandı.

Yaklaşık 16 yıldır Türk paylarını takip eden Kahlfeld, kasım ayındaki değişikliklerin mevcut biçimiyle kalıp kalmayacağının bilinmeyen olduğunu; Türkiye’de yeni anayasa konusunun, orta ara faiz indirimi tartışmasının “bilinmeyen kara bulutlar” olduğunu tabir etti. Buna rağmen Kahlfeld, her halükarda banka paylarının fiyatlarının epeyce cazip düzeylerde olduğuna işaret etti. Banka payları gelişen ülkelerdeki benzerlerine nazaran %50 iskontolu süreç görüyor. Kahlfeld’in varsayımlarının temelinde 2021 yılında daha yüksek karlılık ve temettü kısıtlamasının sonlandırılması beklentileri yatıyor.

Piyasaların temettü kısıtlamalarının kaldırılma ihtimalini “tamamen göz gerisi ettiğini” belirten Kalhfeld, Türk bankalarının “çok çok makûs bir yılda” %2 temettü verebileceğini ve bu oranın %5’e çıkabileceğini öngördü.

Kahlfeld, “Bu, Türk bankaları için büsbütün yeni bir hikaye” dedi ve bankaları tercih etmesinin “alışılmadık bir durum olduğunu” vurguladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dws-fon-yoneticisine-gore-turk-hisselerinde-yukselis-surecek-2274362

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler