Dünyanın en büyük fonundan Fed varlık alımı varsayımı

Dünyanın en büyük fonu olan Blackrock, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya beklenenden daha erken başlamasını bekliyor. IMF ise ‘taper tantrum …

Dünyanın en büyük fonu olan Blackrock, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya beklenenden daha erken başlamasını bekliyor. IMF ise ‘taper tantrum’ konusunda 2013’te yaşananları hatırlatarak yeni bir ihtarda bulunmuştu

Blackrock’un Yatım Genel Müdürü Rick Rieder’a nazaran, ABD’nin salı günü yayımlanan enflasyon bilgileri “güçlü lakin çok olmayan bir enflasyon” sürecine girildiğine işaret ederken bilgiler dezenflasyonist sürecin bittiğine dair sinyaller de verdi.

Paylaştığı bir notta, “Finansal şartlar şu an için bir müddet daha genişlemeci kalmaya devam etmeli ancak bizim görüşümüz varsayımlardan fazla gelen enflasyonun bir risk oluşturabileceği yönünde” diyen Rieder, Fed’in mevcut genişleme suratını değiştirmeyeceğini fakat yetkililerin daha yeni datalara odaklandığını belirtti.

“Fed’in varlık alımlarını beklenenden daha yakın bir tarihte azaltmaya başlayacağını düşünüyoruz, tahminen de bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başlarında” diyen Rieder, Fed’in varlık alımını azaltmaya dair bağlantı planının en erken Haziran’daki toplandığa gelebileceğini belirtti.

IMF’den ‘taper tantrum’ uyarısı

Milletlerarası Para Fonu (IMF) gelişen piyasalara yönelik 2013’te yaşananları hatırlatarak yeni bir ikazda bulunmuştu.

Fon, Amerikan Merkez Bankası’nın potansiyel sürpriz sıkılaşmasının borçlanma maliyetlerinde artışa neden olarak gelişen piyasalarda portföy çıkışlarına neden olabileceği ikazında bulunarak, merkez bankalarının yönlendirmelerinin kritik olduğuna dikkat çekmişti.

Dünya Ekonomik Görünümü raporunda yer alan tahlil kısmında fon, Kovid-19 aşılamaları ve ekonomik beklentilere ait âlâ haberlerin tesiriyle ABD’de yükselen piyasa faizlerinin portföy girişlerini artırma, bunun yanında ise birçok gelişen piyasa için dolar bazlı borçlanmalarda makasların daraltma eğilimi yaratabileceğini belirtti.

İlgili kısımda IMF ekonomistleri Philipp Engler, Roberto Piazza ve Galen Sher gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının enflasyon riskleri münasebetiyle tasalarını lisana getirmesi durumunda 2013’de yaşanan taper tantrum periyodundaki üzere dünyanın finansal şartlarda sürpriz bir sıkılaşmayla karşılaşabileceğini tabir etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dunyanin-en-buyuk-fonundan-fed-varlik-alimi-tahmini-2278464

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

ABD’de rekor tahvil ihraçları

Global seviyede düşük borçlanma maliyetleri bankaları ve şirketleri tahvil ihraçlarını artırmaya yönlendiriyor. Bloomberg'in haberine nazaran ABD ...