Dünya turizminin en berbat yılı 2020 oldu

2020’de turizm dalındaki ekonomik kayıp 1,3 trilyon dolar olurken, kesimde 100 ila 120 milyon istihdam risk altında Merkezi Madrid’de bulunan …

2020’de turizm dalındaki ekonomik kayıp 1,3 trilyon dolar olurken, kesimde 100 ila 120 milyon istihdam risk altında

Merkezi Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ötürü 2020’de dünyada milletlerarası seyahat edenlerin sayısının bir yıl öncesine oranla yüzde 74 düştüğünü açıkladı.

“Turizm tarihinin en makus yılı” tabirini kullanan BMDTÖ, salgından ötürü getirilen seyahat kısıtlamalarıyla turizm bölümünde, geçmişte örneği olmayan bir krizin yaşandığını vurguladı.

BMDTÖ, salgın öncesindeki yakın tarihte turizmdeki en olumsuz bilgilerin dünyadaki turist sayısında yüzde 4’lük düşüşün olduğu 2009’daki global ekonomik kriz devrinde görüldüğünü lakin mevcut durumun kıyaslama yapılamayacak kadar berbat olduğunu vurguladı.

Kovid-19’un 2020 yılında turizm kesiminde yaklaşık 1,3 trilyon dolar ekonomik kayıp yarattığı ve bu sayının, 2009 global ekonomik krizi sırasında kaydedilen kayıplardan 11 kat daha fazla olduğuna işaret edildi.

Mevcut krizden, dünya turizm dalında çoğunluğu KOBİ’ler olmak üzere 100 ila 120 milyon turizm istihdamının da risk altında olduğunun altı çizildi.

Dünya genelinde 2020’de turist sayısı en fazla düşen bölge, yüzde 84 ile Asya ve Pasifik oldu.

2019’a nazaran 2020’de yüzde 71’lik düşüşün kaydedildiği Avrupa’da ise turist sayısının 500 milyondan fazla gerilediği kaydedildi.

Açıklanan turizm bilgilerini pahalandıran BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Uluslararası seyahatlerin inançlı bir biçimde yapılmasını sağlamak için çok fazla uğraş gösterildi lakin mevcut sıhhat krizinin sona ermesinin şimdi uzak bir ihtimal olduğunun şuurundayız.” tabirlerini kullandı.

Pololikashvili, “Test, izleme ve aşılama sertifikaları dahil olmak üzere Kovid-19’un yayılma riskini azaltmak için seyahatle ilgili önlemlerin ahenkleştirilmesi, uyumu ve dijitalleştirilmesi, inançlı seyahatin teşvik edilmesi, şartlar müsaade verir vermez turizmin canlandırılmasının vazgeçilmez temelini oluşturmaktadır.” görüşünü savundu.

Öteki yandan Dünya Turizm Örgütü’nün uzmanları 2021 yılı için farklı öngörülerde bulunarak, belirsizliğin devamına işaret etti.

Yapılan açıklamada, 2021 yılında dünyada turizm kesimi için uzmanların yüzde 45’nin “2020’den daha yeterli olacak”, yüzde 25’inin “aynı olacak” yüzde 30’unun ise “daha makûs olacak” görüşünde olduğu kaydedildi.

Turizm dalının önde gelenleriyle yapılan anketin sonucunda, Ekim 2020’de yüzde 21 olan “2022’ye turizmde toparlanma beklenmiyor” görüşünün artık yüzde 50’ye kadar çıktığına dikkat çekildi.

Uzmanlar, turistik faaliyetlerin başlamasıyla birlikte “iç taleplerde” ve “yavaş seyahatler” diye tanımlanan, bir haftadan uzun süren ülke seyahat paketlerinde artış olacağını, tabiat ve açık hava turistik aktifliklerine de daha fazla ilgi duyulacağı öngörüsünde bulundu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dunya-turizminin-en-kotu-yili-2020-oldu-2273651

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler