Dünya genelinde toplam koronavirüs olay sayısı 100 milyonu aştı

Dünya genelinde toplam koronavirüs olay sayısı 100 milyonu aşarken, virüse bağlı nedenlerle hayatını kaybedenlerin sayısı 2,1 milyonun üzerine …

Dünya genelinde toplam koronavirüs olay sayısı 100 milyonu aşarken, virüse bağlı nedenlerle hayatını kaybedenlerin sayısı 2,1 milyonun üzerine çıktı.

İngiltere Avrupa’da Kovid-19’a bağlı can kayıpları 100 bini aşan birinci ülke oldu. Mevzuya yakın bir kaynağa nazaran İngiltere, en yüksek riskli ülkelerden giriş yapanlara kısa periyodik otel karantinası uygulamayı pahalandırıyor. Avrupa Birliği, artan koronavirüs hadiseleri nedeniyle Japonya’yı ziyaretçi kabul ettiği ülke listesinden çıkarmaya hazırlanıyor. Japonya da müddeti 7 Şubat’ta dolacak inanılmaz hal uygulamasını uzatabilir.

Bloomberg tarafından derlenen datalara nazaran dünya genelinde koronavirüse karşı uygulanan doz sayısı 71,3 milyonu aştı.

Türkiye’de de aşılama programı devam ederken, Sıhhat Bakanlığı dün prestijiyle 7 bin 103 kişinin testinin müspet çıktığını, 134 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Tedbir ve kısıtlamalara ahenkle olay sayılarını kıymetli ölçüde düşürdük. Fakat son günlerde 5-7 bin ortasında seyreden olay sayıları hala huzursuz edici seviyede” değerlendirmesini yaptı. Sıhhat Bakanlığı’nın Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’na nazaran Türkiye’de şu ana kadar 1,4 milyon şahsa birinci doz CoronaVac aşısı uygulandı.

Almanya’da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 982 kişi öldü

Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 982 kişinin virüs nedeniyle ömrünü yitirmesiyle toplam can kaybı 53 bin 972’ye çıktı.

Ülkede son 24 saatte 13 bin 202 bireye Kovid-19 tanısı konuldu, toplam olay sayısı 2 milyon 161 bin 169’a yükseldi.

Kovid-19 nedeniyle ağır bakımda yatan hasta sayısı 2 bin 547’si entübe durumda olmak üzere 4 bin 571 oldu.

Ülkede şu ana kadar 1 milyon 921 bin 689 bireye Kovid-19 aşısı yapıldı, bunların 283 bin 264’ünü ikinci doz aşısı yapılanlar oluşturdu.

“Dağıtımı haftalık 8,6 milyon dozdan 10 milyon doza çıkaracağız”

ABD Lideri Joe Biden, Pfizer ve Moderna’dan yüzer milyon doz daha aşı alacaklarını belirterek “Yaz sonuna ya da sonbahar başına kadar 300 milyon Amerikalıya yetecek kadar aşımızın olmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, idaresinin Kovid-19 salgını ile çabasını ve aşı çalışmalarını kıymetlendirdi.

Seçim devrinde birinci 100 gün için 100 milyon aşı gayesini koyduklarını anımsatan Biden, “Biz işleri yoluna koymak için elimizden geleni yapacağız lakin bu süreçte birçok şey yanlış gidebilir.” ihtarında bulundu.

Biden, evvelki idarenin aşı programını eleştirerek takımına bir an evvel düzgün bir aşı programı oluşturma talimatı verdiğini kaydetti.

Şu anki mevcut aşı stokuna bakarak eyaletlere ve ABD’ye bağlı topraklara aşı gönderimini hızlandıracaklarını belirten Biden, “Şu anki mevcut haftalık aşı dağıtımını 8,6 milyon dozdan 10 milyon doza çıkaracağız. Aşılar, eyaletlere ve bölgelere nüfusuna nazaran dağıtılacak. Bu da daha çok Amerikalının beklenenden daha kısa müddette aşı olmasını sağlayacak.” sözünü kullandı.

Biden, aşı planları kapsamında, mahallî idarelerle de daha şeffaf münasebet kuracaklarını söyleyerek “Hangi eyalette ne kadar aşı olduğunu bilmek zorundayız. Bu nedenle de her eyalet en az 3 hafta önden bize aşı programını sunacak.” diye konuştu.

– Pfizer ve Moderna’dan 100’er milyon doz daha aşı alınacak

Sıhhat Bakanlığına da federal aşı stoklarının artırılması için talimat verdiğini kaydeden Biden, “Pfizer ve Moderna aşılarından yüzer milyon doz daha alacağız. Bu bir savaş vakti uğraşı. Yaz sonuna ya da sonbahar başına kadar 300 milyon Amerikalıya yetecek kadar aşımızın olmasını bekliyoruz.” dedi.

Ulusal Muhafızların da aşı çalışmalarına yardımcı olacağının altını çizen Biden, “Kovid-19 aşıları, şubat başında binlerce lokal eczanede mevcut olacak.” bilgisini paylaştı.

Biden, aşıyla ilgili planlarının vakit gerektirdiğine de işaret ederek “Şubat sonuna kadar Kovid-19 kaynaklı ölümlerin 500 bini bulacağı kestirim ediliyor. İşler güzele gitmeden evvel, daha da makus bir hal alacak.” ikazında bulundu.

Japonya’da Kovid-19’a karşı rastgele test uygulaması martta başlıyor

Japonya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile çaba kapsamında kentlerin kalabalık noktalarında yüzeysel toplu PCR test uygulaması martta başlayacak.

Kyodo ajansının haberine nazaran, Japonya hükümeti Tokyo, Osaka üzere Kovid-19 hadiselerinin düşüş trendi göstermediği metropollerde günlük PCR testi uygulaması başlatacak.

Buna nazaran, yalnızca semptom gösterenler ve temas haritasında belirenler değil, halk itinasız olarak PCR testlerine tabi tutulacak.

İhale sahibi firmalarca düzenlenecek ve tüm masrafları merkezi hükümetçe karşılanacak testler havalimanları, kent merkezleri, firma ve üniversitelerde uygulanacak.

Test noktalarında alınan mukus ve salya numuneleri sonuçları hem bireylere gönderilecek ham de anonim istatistikler için arşivlenecek.

Sonuçlar, muhtemel bir hadise patlamasına karşı erken önlem kapsamında yapay zeka yardımıyla tahlil edilecek.

Danimarka, BAE’ye uçuş yasağını uzattı

Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) geçen hafta yürürlüğe koyduğu 5 günlük uçuş yasağının müddetini uzattığını duyurdu.

Toplumsal medya hesabından yasağın uzatıldığını duyuran Ulaştırma Bakanı Bennny Engelbrecht, paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Birleşik Arap Emirlikleri’yle uçuş yasağının mühletini birinci etapta 7 gün daha uzattık, sonrasında ise seyahat kısıtlamalarını yürürlüğe koymayı düşünüyoruz. BAE ile yapan diyalog halindeyiz lakin daha süratli yayılan mutasyonlara karşı işi talihe bırakamayız.”

Danimarka Ulaştırma Bakanlığı, 22 Ocak’ta, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uçuşları 5 gün boyunca askıya aldığını duyurmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koronavirus-2273391

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

PMI’da süratli toparlanma

İstanbul Sanayi Odası-Markit işbirliğinde hazırlanan imalat satın alma yöneticileri endeksi açıklandı Türkiye'de imalat PMI Ocak'ta 54,4 oldu ...