Dünya genelinde Kovid-19’a karşı aşılama devam ederken, hadise artışları sürüyor

Global çapta Kovid-19 hadise sayısı 103,8 milyonu, can kaybı ise 2,25 milyonu aştı. Türkiye’de ise salı akşamı yayımlanan datalara nazaran son 24 …

Global çapta Kovid-19 hadise sayısı 103,8 milyonu, can kaybı ise 2,25 milyonu aştı. Türkiye’de ise salı akşamı yayımlanan datalara nazaran son 24 satte 7.795 yeni hadise tespit edildi, 120 can kaybı yaşandı

Tarihin en büyük aşı kampanyasında şu ana kadar 66 ülkede 104 milyondan fazla doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Aşı yarışında nüfusunun %55’ini aşılayan İsrail açık farkla önde gidiyor. İsrail’i %15 ile İngiltere, %10 ile ABD takip ederken AB %3, Çin %2 aşılama ile yavaş tempoda ilerliyor.

Türkiye’de ise bu sabah prestijiyle 2 milyon 200 bini aşkın kişi aşılandı. Yaygın kullanılması beklenen aşılarda açıklanan son aktiflik oranları aşı optimistliğini artırıyor.

Yayımlanan yeni bir çalışmaya nazaran AstraZeneca’nın Kovid aşısı uygulanacak iki doz ortasında üç aylık bir müddet olması durumunda %82,4 aktifliğe ulaşıyor. Rusya’nın Sputnik V aşısı ise tıp mecmuası Lancet’te yayımlanan orta değerlendirmeye nazaran %91,6 oranında aktiflik yakaladı.

Kovid-19 varyantı ise artan aşı optimistliğini törpülüyor. Birçok Avrupa ülkesinde birinci olarak İngiltere’de tespit edilen varyant Kovid-19 hadisesi görüldüğü bildirildi.

Japonya Kovid-19’a karşı aşılamaya şubat ortasında başlıyor

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı uygulamalarının ay ortasında başlatılmasının planlandığını söyledi. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Suga, 126 milyonluk ülke nüfusunun tamamını kapsayacak formda aşı tedariki gayesinin sürdüğünü belirtti. Suga, aşı güvenliliğinin sağlanmasına yönelik çok sayıdaki önlem sebebiyle Japonya’nın aşı uygulamalarına başlamak konusunda başka ülkelere kıyasla geriye düştüğünü söyledi.

Kyodo ajansının Sıhhat Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran bakanlık heyeti, müracaat sonrası onaylanmasına yönelik incelemeleri süren Pfizer aşısını 12 Şubat’ta onaylayacak.

Bu kapsamda birinci aşı teslimatı Belçika’dan Japonya’ya 14 Şubat’ta ulaşacak ve öncelikle 10 bin sıhhat çalışanı aşılanacak.

Mart ortasından itibaren 3,7 milyon sıhhat çalışanı, daha sonra virüs belirtileri göstermiş bireyler, nisan başından itibaren de 65 yaş üstü vatandaşlar aşılanacak.

Sonraki süreçte ise aşı uygulama kapsamının ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Koronavirüs pandemisine dair dünya genelinde gelişmeler

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 23 bin 337 yeni hadise tespit edildi. Fransa Halk Sıhhati Kurumundan yapılan açıklamaya nazaran, ülkede son 24 saatte hastanelerde 404 ve son 4 günde yaşlı bakımevlerinde 322 kişi hayatını kaybetti.

Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olayları ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle son 24 saatte Brezilya’da 1210, Meksika’da 433, Arjantin’de 177, Kolombiya’da 304, Şili’de 22, Ekvador’da 25, Bolivya’da 74 ve Guatemala’da 36 kişi hayatını yitirdi.

Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadise sayısı 3 milyon 614 bini geçti. Kovid-19 bilgilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, kıta genelinde Kovid-19’tan ölenlerin sayısı 92 bin 472 oldu.

İran’da Kovid-19’a karşı aşılama çalışmaları şimdi başlamazken hükümet olayların yine artışından telaş ediyor. Ülkede Kasım 2020’de günlük olay sayılarının 15 bin, can kayıplarının ise 500 hududuna çıkmasının akabinde uygulanan yeni kısıtlamalarla hadiseler 6 bin sonuna, can kayıpları da 100’ün altına geriledi.

Güney Afrika’da ortaya çıkan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış süratli yayılan cinsine Danimarka’da 5 bireyde rastlandı. Sıhhat Bakanı Magnus Heunicke, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yurt dışından Danimarka’ya gelen 5 şahısta, Kovid-19’un mutasyona uğrayarak daha süratli yayılan tipi B.1.351 tespit edildiğini bildirdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koronavirus-2273941

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler