Dünya Bankası emtia fiyatlarının güçlü kalmasını bekliyor

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Nisan 2021 sayısını, “Metal fiyat şoklarının nedenleri ve sonuçları” başlığıyla yayımladı …

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Nisan 2021 sayısını, “Metal fiyat şoklarının nedenleri ve sonuçları” başlığıyla yayımladı

Dünya Bankası, emtia fiyatlarında 2021 başlarında global ekonomik toparlanma ile desteklenen yükselişin istikrar kazanacağını bildirdi.

Banka, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Nisan 2021 sayısını, “Metal fiyat şoklarının nedenleri ve sonuçları” başlığıyla yayımlandı

Raporda, emtia fiyatlarının 2021’in birinci çeyreğinde toparlanmaya devam ettiği belirtilerek, fiyatların global ekonomik toparlanma ve güzelleşen büyüme beklentilerinin tesiriyle yıl boyunca mevcut düzeylere yakın kalmasının beklendiği kaydedildi.

Emtia fiyatlarının seyrinin toparlanma suratına ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının denetim altına alınmasına bağlı olduğu vurgulanan raporda, salgının denetim altına alınmasında sağlanan ilerleme, gelişmiş ekonomilerdeki siyaset dayanakları ve büyük emtia üreticilerinin üretim kararlarının görünümde büyük ölçüde tesirli olduğu aktarıldı.

Petrol fiyatlarında artış beklentisi

Raporda, petrol, doğal gaz ve kömürün oluşturduğu güç emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 36,1 yükseleceği, tarım eserleri, metaller ve mineraller üzere güç dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise yüzde 19 artmasının beklendiği kaydedildi.

Güç fiyatlarının bu yıl 2020’ye kıyasla üçte birinden daha yüksek olmasının beklendiğine işaret edilen raporda, güç emtia fiyat endeksinin gelecek yıl yüzde 6,1 artacağı, güç dışı emtia fiyat endeksinin ise yüzde 3,5 azalacağı iddiasına yer verildi.

Raporda, ham petrolün varil fiyatının bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 35,7 artarak ortalama 56 dolar düzeyinde gerçekleşeceği öngörülürken, ham petrolün varil fiyatının talebin kademeli olarak artmaya devam etmesiyle 2022’de ise yüzde 7,1 artışla ortalama 60 dolara ulaşmasının beklendiği aktarıldı.

Altın fiyatında düşüş kestirimi

Metal ve mineral fiyat endeksinde de bu yıl geçen yıla nazaran yüzde 30,4 artması beklenen raporda, endeksin gelecek yıl ise yüzde 12,1 azalacağının varsayım edildiği kaydedildi.

Raporda, bedelli metallere ait fiyat endeksinin ise yüzde bu yıl yüzde 0,1 artmasının, gelecek yıl yüzde 6,8 azalmasının beklendiği belirtildi.

Dünya Bankasının raporunda, altının ons fiyatının bu yıl geçen yıla nazaran yüzde 4 azalacağı, kelam konusu azalışın 2022’de ise yüzde 5,9’u bulacağı kestirimi yer aldı.

Ziraî eserlerin fiyat endeksinin ise bu yıl yüzde 13,5 artması beklenen raporda, gelecek yıl ise yüzde 1’lik artışın beklendiği aktarıldı.

Raporda, neredeyse tüm emtia fiyatlarının ekonomik faaliyetteki artış ve bilhassa petrol, bakır ve birtakım besin eserlerindeki arz faktörleri nedeniyle salgın öncesi düzeylerin üzerinde olduğu söz edildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dunya-bankasi-emtia-fiyatlarinin-guclu-kalmasini-bekliyor-2278842

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bıraktığımız haftada, Rusya'nın Türkiye'ye uçuşları 1,5 ay sınırlaması, Cari açığın Şubat'ta beklentinin üzerinde gerçekleşmesi, Türkiye ...