DSÖ:Kovid-19 hayvandan bulaştı

Global koronavirüs olayları 106,7 milyonu, can kayıpları da 2,33 milyonu aşarken, dünya genelinde 138 milyondan fazla doz aşı uygulandı Dünya …

Global koronavirüs olayları 106,7 milyonu, can kayıpları da 2,33 milyonu aşarken, dünya genelinde 138 milyondan fazla doz aşı uygulandı

Dünya Sıhhat Örgütü liderliğinde, Kovid-19 virüsünün birinci sefer ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde yapılan incelemeler sonucunda virüsün bir hayvandan ya da dondurulmuş bir yabanî hayat eserinden beşere bulaştığı ihtimalinin güçlü olduğu,
bir laboratuvardaki sızmadan kaynaklanma ihtimalinin ise “son derece mümkünlük dışı” olduğu belirtildi.

Bir İngiltere hükümeti evrakına nazaran, Pfizer-BioNTech aşısının bir dozunun koronavirüse karşı üçte iki oranında muhafaza sağladığı tespit edildi.

AstraZeneca Plc’nin Güney Afrika deneylerindeki baş araştırmacısı, ülkesindeki yetkilileri sabırsız davranmayarak, can kayıpları ile hastaneye kaldırılmaları azaltmak için aşıyı uygulamaya devam etmeye çağırdı. Eli Lilly & Co.’nun Kovid-19’a karşı ürettiği antikor bileşimi ilacı ABD’de acil kullanım onayı aldı.

Moderna Tayvan ve Kolombiya ile aşı tedariki konsunda mutabakat imzaladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, restoran ve otellerin mart prestijiyle kademeli olarak açılmaya başlamasını istiyor.

Türkiye’de ise son 24 saatte 137 bin 712 Kovid-19 testi yapıldı, 8 bin 636 kişinin testi müspet çıktı, 98 kişi hayatını yitirdi.

DSÖ uzmanına nazaran Kovid-19, aracı cinsler vasıtasıyla insanlara bulaşmış olabilir

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) heyetinden bir uzman, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) büyük olasılıkla aracı çeşitler yoluyla insanlara bulaştığı değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ Besin Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek, Kovid-19’un aracı cinsler vasıtasıyla insanlara geçme mümkünlüğünün yüksek bir ihtimal olduğunu lakin daha fazla spesifik çalışmaya muhtaçlık duyulduğunu tabir etti.

Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Vuhan’daki saha çalışmaları üzerine kıymetlendirme yapan Danimarkalı uzman Embarek, virüsün Çin’deki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını aktardı.

Embarek, virüsün, dondurulmuş besin ve eser ticareti yoluyla bulaşmasının ihtimaller ortasında olduğunu hatırlattı.

DSÖ heyeti, birinci olarak ocak başında Çin’e gitmiş lakin Pekin idaresinin geçerli vizeler alınmadığı ihtarını yapmasının akabinde geri dönmek zorunda kalmıştı.

Daha sonra ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşan heyet, 14 Ocak’ta özel uçakla kente gelmişti.

Kente vardıktan sonra 14 günlük karantinaya alınan heyet, bu süreçte Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

– Kovid-19 birinci sefer Vuhan’daki besin pazarında görülmüştü

Dünya, Kovid-19 salgınından birinci sefer, Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli teneffüs yolu hastalığı”nın ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, birinci kere Vuhan’da deniz eserleri besin pazarını ziyaret eden bireylerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da birinci hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu varsayım edilen, daha evvel bilinmeyen tıptaki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

– Çin, soruşturma davetlerini geri çevirmişti

Çin, daha evvel ABD idaresinin virüsün kökenine dair soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020’de DSÖ’ye memleketler arası soruşturma daveti yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

ABD, “Kovid-19’un Vuhan’daki bir laboratuvardan sızmış olamayacağını” belirten DSÖ raporunu ayrıntılı inceleyecek

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) “Vuhan’daki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını” beyan eden Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) uzmanının raporunu yakından inceleyeceklerini lakin kendi bağımsız bilgilerini toplayıp sonuca varmak istediklerini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, günlük basın brifinginde Vuhan’da saha çalışması yapan DSÖ grubunun raporunu ve takımın başı Peter Ben Embarek’in açıklamalarını kıymetlendirdi.

Psaki, DSÖ uzmanının sunduğu raporda ABD’nin bir rolünün olmadığını, öncelikle kelam konusu raporu ayrıntılı formda inceleyeceklerini söyledi.

ABD’nin Kovid-19’un kökenlerine ait kendi uzmanlarının Çin’de bağımsız halde alanda araştırma yapmasını istediklerini kaydeden Psaki, fakat ondan sonra virüsün kökenleri konusunda daha net bir sonuca varacaklarını tabir etti.

DSÖ Besin Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek, Kovid-19’un aracı çeşitler vasıtasıyla insanlara geçme mümkünlüğünün yüksek bir ihtimal olduğunu lakin daha fazla spesifik çalışmaya muhtaçlık duyulduğunu tabir etmişti.

Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Vuhan’daki saha çalışmaları üzerine kıymetlendirme yapan Danimarkalı uzman Embarek, virüsün Çin’deki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını aktarmıştı.

Embarek, virüsün, dondurulmuş besin ve eser ticareti yoluyla bulaşmasının ihtimaller ortasında olduğunu hatırlatmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dso-kovid-19-hayvandan-bulasti-2274363

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (09.04.2021)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildiriler YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMI YER İSMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE DAİR ...