DSÖ’den Pfizer-Biontech aşısına acil kullanım onayı

Dünya Sıhhat Örgütü, birinci olarak İngiltere’den onay alan ve ABD’de uygulanmakta olan Pfizer-BioNTech aşısının acil kullanımına onay verdi …

Dünya Sıhhat Örgütü, birinci olarak İngiltere’den onay alan ve ABD’de uygulanmakta olan Pfizer-BioNTech aşısının acil kullanımına onay verdi. Türkiye de 550 bin doz için Biontech ile mutabakat sağlamıştı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının acil kullanımına onay verdi.

Örgütten 2020’nin bitmesine saatler kala yapılan yazılı açıklamada, Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği aşının acil kullanımına onay verildiği aktarıldı.

DSÖ Genel Yönetici Yardımcısı Dr. Mariangela Simao mevzuya ait yaptığı açıklamada “Bu, Kovid-19 aşılarına global erişim sağlamaya yönelik çok olumlu bir adım.” değerlendirmesinde bulundu.

Simao, dünyada gereksinim duyulan tüm ülkelere aşıların eşit formda dağıtımı için büyük bir global gayrete gereksinim duyulduğunu vurguladı.

DSÖ ve ortaklarının “güvenlik ve aktiflik standartlarına ulaşan başka aşıları pahalandırmak için gece gündüz çalıştığını” belirten Simao, salgını sona erdirmek için tüm ülkelerin kritik aşı tedarikinin sağlanmasının hayati kıymet taşıdığının altını çizdi.

Türkiye de mutabakat imzalamıştı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin de Pfizer-Biontech aşısı için mutabakat imzaladığını belirtmişti. Koca, “Yapılan mutabakata nazaran bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz ölçüsü 550 bin dozdur. Bu ölçünün Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir” tabirlerini kullanmıştı.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dso-den-pfizer-biontech-asisina-acil-kullanim-onayi-2271804

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler