DSÖ: Olay ve hastaneye yatış oranları 25-59 yaş ortasında kaygı verici formda artıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 25-59 yaş ortası beşerler ortasında yeni tip koronavirüs …

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 25-59 yaş ortası beşerler ortasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olay ve hastaneye yatış oranlarının kaygı verici bir formda arttığı ihtarında bulundu

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans metoduyla düzenlenen basın toplantısında, “Geçen hafta Kovid-19 olayları üst üste sekizinci haftada artış gösterdi ve 5,2 milyondan fazla yeni hadise bildirildi. Bu, şimdiye kadar bir haftada kaydedilen en çok olay sayısıydı.” dedi.

Dünya genelinde Kovid-19 kaynaklı ölümlerin de arka arda 5’inci haftada yükseliş gösterdiğine dikkati çeken Ghebreyesus, “Şu anda DSÖ’ye 3 milyondan fazla vefat bildirildi. 1 milyon mevte ulaşmak 9 ay sürdü, 4 ayda 2 milyona, 3 ayda 3 milyona ulaştık. Büyük sayılar bizi uyuşturabilir. Lakin bu ölümlerin her biri aileler, toplumlar ve uluslar için bir trajedidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus, global çapta 25-59 yaş ortası beşerler ortasında Kovid-19 hadise ve hastaneye yatış oranlarının telaş verici bir formda arttığı ikazında bulunarak, bunun mümkün nedeni olarak da yeni varyantlar ve genç yetişkinler ortasında artan “sosyal kaynaşmayı” gösterdi.

DSÖ’nün aşı eşitsizliğine karşı yürüttüğü kampanyaya dahil olan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ise global toplumu, aşı eşitsizliğini gidermeye çağırdı.

Thunberg, “Uluslararası toplum, aşı eşitsizliği konusundaki trajediyi ele almak için daha fazlasını yapmalıdır.” diye konuştu.

Greta Thunberg Vakfı’nın aşı eşitliğini desteklemek için 100 bin avro bağışlayacağını aktaran Thunberg, nüfusunun önemli bir kısmını aşılayan ABD ve İngiltere başta olmak üzere ülkelere aşıların adil dağıtımı konusunda davette bulundu.

“832 milyon doz aşı uygulandı”

Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’na (COVAX) verdiği takviye nedeniyle Thunberg’e teşekkür eden Ghebreyesus da global olarak şimdiye kadar 832 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandığını aktardı.

Ghebreyesus, “Ancak bunların yüzde 82’den fazlası, yüksek yahut üst-orta gelirli ülkelere gitmişken, düşük gelirli ülkeler sadece yüzde 0,2 oranında aşıya ulaştı.” dedi.

“Seyahat için aşı deliline gerek yok”

Öte yandan, DSÖ Acil Durum Komitesi, memleketler arası seyahatin bir şartı olarak aşı deliline gerek olmadığı tavsiyesinde bulundu.

DSÖ, Kovid-19 aşılamalarının virüsün bulaşmasını engelleyip engellemediği konusundaki belirsizlik ve dünyadaki aşı adaletsizliği nedeniyle şimdilik “aşı pasaportuna” sıcak bakmıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dso-vaka-ve-hastaneye-yatis-oranlari-25-59-yas-arasinda-endise-verici-sekilde-artiyor-2278766

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler