Draghi’ye hükümet kurma vazifesi

İtalya’da eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Mario Draghi hükümet kurma misyonunu kabul etti İtalya’da beklenen oldu ve eski Avrupa Merkez …

İtalya’da eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Mario Draghi hükümet kurma misyonunu kabul etti

İtalya’da beklenen oldu ve eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Mario Draghi hükümet kurma misyonunu kabul etti.

Siyasi krizin yaşandığı İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Draghi ile bir ortaya gelmişti. Mevcut siyasi partiler ortasında iki cins devam eden görüşmelerde sonuca ulaşılamamıştı.

Cumhurbaşkanın Mattarella pandemi periyodunda ülkeyi erken seçime götürmeyecek bir formül bulmaya çalışıyordu. Draghi, geniş çaplı takviye alabilecek bir hükümet kurması durumunda pandemi krizine ve giderek yönetilmesi güçleşen borç düzeylerine tahlil arayacak.

Euro Bölgesi ekonomik krizinin doruğunda ECB’nin dümeninde olan “Ne gerekiyorsa yapılacak” yaklaşımının mimarı olan Draghi, piyasalara nazaran bu vazife için ülkü aday olarak öne çıkıyordu.

Mattarella’nın uğraşları sonuç vermemişti

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, ülkenin içinden geçtiği salgın şartları ile yol açtığı ekonomik ve toplumsal acil durumlarla yüzleşecek bir hükümetin kurulması için yüksek profil birini görevlendireceğini belirtmişti.

Ülkede, 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Italia Viva (Iv) ve Özgürler ve Eşitler’den (LeU) oluşan dörtlü koalisyonun bozulmasıyla başlayan, 26 Ocak’ta Başbakan Giuseppe Conte’nin istifasıyla derinleşen hükümet krizi devam ediyordu.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın 27-29 Ocak’ta yürüttüğü istişare süreci akabinde ülkenin içinden geçtiği pandemi, ekonomik ve toplumsal acil durum sebebiyle eski koalisyon ortakları ortasında yeni hükümet kurulma mümkünlüğünü keşfetmesi için görevlendirdiği Temsilciler Meclisi Lideri Fico’nun temaslarından sonuç alınamamıştı.

Cumhurbaşkanı Mattarella da Fico’nun temaslarından bir sonuç çıkmamasının akabinde yaptığı açıklamada, geriye ya tam yetkili yeni bir hükümet kurulması ya da erken seçimlere gidilmesi ihtimalinin kaldığını belirtmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/draghi-ye-hukumet-kurma-gorevi-2273981

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler