Draghi yeni hükümet için dayanak tipinde

Avrupa Merkez Bankası Eski Lideri Mario Draghi, İtalya’da kuracağı yeni hükümet için siyasi partilerle ikinci tıp görüşmelere başlayacak ama en …

Avrupa Merkez Bankası Eski Lideri Mario Draghi, İtalya’da kuracağı yeni hükümet için siyasi partilerle ikinci tıp görüşmelere başlayacak ama en büyük sıkıntılardan biri kabinede kimlerin yer alacağı.

Avrupa Merkez Bankası Eski Lideri Mario Draghi, İtalya’nın yeni hükümetini kurma yolunda ilerliyor.

Draghi, partilerle yaptığı görüşmelerin ikinci çeşidini hafta başında gerçekleştirmiş olacak. Draghi’nin ticaret birlikleri ve bölüm başkanlarıyla de görüşmesi öngörülüyor. Görüşmelerin olumlu havada geçmesi beklenirken Draghinin inanç oylamasından evvel bu hafta kabinesini açıklayabileceği belirtiliyor.

İtalya’da Giuseppe Conte’nin istifa etmesi ve yeni hükümet için kâfi takviyesi alamamasından sonra Draghi neredeyse tüm partilerin dayanağını ardında toplamış durumda.

İtalya’nın Avrupa Birliği’nden almak üzere olduğu 200 milyar euronun nasıl harcanacağına dair tartışma Conte’nin istifasına neden olmuştu. Geçen yıl yüzde 9 civarında daralan ekonomiyi Draghi’nin yine nasıl canlandıracağı da bir başka merak konusu.

Kabine seçimi sorun olabilir

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise siyasetteki müesses nizamı şaşırtarak geçen hafta eski merkez bankacısı Draghi’nin başbakan olmasını istemişti. İtalya’nın gelecekteki önderinin birinci vazifesi ulusal birlik hükümetini bir ortaya getirmek olacak.

Kabine hususundaysa Draghi bir çıkmaz içine girebilir. Mario Monti liderliğindeki İtalya’nın son teknokrat hükümeti büyük partilerden isimlere bakanlık vermediği için siyasi bir yaylım ateşine tutulmuştu. Şayet Draghi’de büyük partilerinden temsilcileri kabinenin dışında bırakırsa emsal bir sorun ile karşılaşabilir.

Draghi için partiler ne diyor?

Parlamentoda en çok sandalyesi bulunan parti pozisyonundaki 5 Yıldız Hareketi (M5S), Draghi’nin kuracağı hükümete birinci başta “hayır” derken, bu tavrını yumuşatmışa benziyor. Partinin ileri gelen isimleri, Draghi’ye kapıyı kapatmamak gerektiğini belirtirken, kimi isimler de Draghi’nin teknokrat değil, siyasi bir kabine oluşturması beklentisini lisana getiriyor.

M5S’nin halihazırda Giuseppe Conte liderliğindeki hükümette koalisyon ortağı olan merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) ise salgın periyodunun neden olduğu krizden çıkılması için Draghi’ye tam dayanak verilmesi görüşünü savunuyor.

İtalya’da 13 Ocak’ta koalisyondan ayrılarak hükümet krizine yol açan Italia Viva partisi önderi Matteo Renzi de Draghi’nin kuracağı hükümeti destekleyeceğini baştan açıklayanlar ortasında yer aldı.

Draghi’ye bir dayanak de sağ ittifakın kilit partilerinden Silvio Berlusconi’nin önderi olduğu Forza Italia’dan geldi. Berlusconi, Draghi ismini birinci kendilerinin önerdiğini belirterek, dayanak verecekleri sinyalini verdi.

Sağ ittifakın başkan partisi pozisyonundaki çok sağcı Lig’in önderi Matteo Salvini, Draghi’ye yaz aylarında seçime gitmek şartıyla destekleyebileceklerini lakin Draghi’nin kabinesinde M5S, PD üzere eski koalisyondan isimlere yer vermesi halinde muhalefette yer alacaklarını kaydetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/draghi-yeni-hukumet-icin-destek-turunda-2274224

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler