Döviz mevduatlarında 10 ayın en sert düşüşü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine nazaran 5 Şubat haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,1 milyar dolar azaldı …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine nazaran 5 Şubat haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,1 milyar dolar azaldı

Son gelen datalar Türkiye’de bir vakittir konuşulan zıt dolarizasyon konusunda olumlu sinyaller verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bilgilerine nazaran 5 Şubat haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatları 2,1 milyar dolar düşüşle 232,9 milyar dolara geriledi. Böylece döviz mevduatlarında Nisan 2020’den bu yana en sert düşüş kaydedildi.

29 Ocak haftası da dikkate alındığında son iki haftada döviz mevduatlarının 3,2 milyar dolar azaldığı görüldü.

Mevduatların dağılımına bakıldığında gerçek şahısların döviz mevduatları 1,4 milyar düşüşle 148,1 milyar dolara geriledi. Hukuksal şahısların döviz mevduatları ise 751 milyon dolar gerileyerek 84,8 milyar dolar oldu.

“Yurtiçi yerleşiklerde TL varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal da bir müddettir yurtiçi yerleşiklerde TL varlıklara yönelme eğilimi gördüklerini belirtmişti.

Ağbal, Reuters’a verdiği söyleşide mevzuyla ilgili olarak şunları söylemişti:

Para siyasetinin aktifliği ve finansal istikrar açısından dalgalı kur rejimi ile uyumlu, şeffaf formüllerle ve rastgele bir kur düzeyi hedeflemeksizin döviz rezervlerinin güçlendirilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda, yabancı para reeskont kredi dönüşleri döviz rezerv birikiminde değerli bir araç olmaya devam edecek. 2021 yılında bu kanaldan rezerve katkının 21 milyar ABD doları seviyesinde olacağını öngörüyoruz.

Öte yandan, piyasadaki döviz arzının döviz talebine nazaran güçlü ve istikrarlı biçimde yükseldiği periyotlarda, kuralları evvelden açıklanmış bir plan dâhilinde, dalgalı kur rejimi ile uyumlu olmak kaydıyla, şeffaf metotlarla döviz alım ihaleleri düzenleyebileceğiz.

Bu doğrultuda, cari süreçler istikrarı ve finans hesabındaki gelişmeler ile karşıt dolarizasyon sürecini yakından takip ediyoruz. Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin aksine dönmesi, döviz alım ihalelerine başlamak için kıymetli bir gösterge olacaktır.

Son devirde yurt içi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz. Bu durum aykırı dolarizasyon sürecinde değerli bir sinyal. Lakin, bu yönelimin sürekliliğe dönüşmesi ve güçlü olması karar vermek bakımından kıymetli bir gösterge.

Son devirde sisteme tabana yayılan efektif girişi de gözlemliyoruz. Bu durum yurtiçi yerleşiklerin döviz varlıklarını bankacılık sistemine taşıma isteğini ortaya koyuyor. Bu kaynaktan sisteme girişte döviz tevdiat hesaplarındaki gelişimi etkiliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/doviz-mevduatlarinda-10-ayin-en-sert-dususu-2274470

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Holdingi alana iştirakleri parasız

Borsa İstanbul’da yaşanan son fiyatlamaların akabinde birtakım holdinglerde net etkin kıymetle piyasa pahası ortasında farklılıklar dikkat çekti ...