Dönmez: TANAP’tan 9,1 milyar metreküp gaz akışı gerçekleşti

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ile Azerbaycan’ın güçte iş birliğinin değerli olduğunu belirterek, “TANAP’tan 2020’de 4,9 …

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ile Azerbaycan’ın güçte iş birliğinin değerli olduğunu belirterek, “TANAP’tan 2020’de 4,9 milyar metreküp olmak üzere bugüne kadar yaklaşık 9,1 milyar metreküp gaz akışı gerçekleşti.” dedi

Azerbaycan Eğitim Programı’nın açılışında değerlendirmelerde bulunan Dönmez, Türkiye ile Azerbaycan’ın kardeşlik kapasitesini görmek isteyenlerin ortak projelere ve birbirine olan muhabbetine bakması gerektiğini vurgulayarak, “İşte bu birliktelik gücüyle kadim Azerbaycan toprağı Karabağ, asıl sahibinin ellerinde abad olmaya başladı. Kafkasya, bu kardeşliğin gücüyle barış ve huzura kavuştu.” sözlerini kullandı.

Türkiye ve Azerbaycan ortasında teknolojinin, eğitimin ve güç başta olmak üzere yeni projelerin konuşulduğu bir tablo için kolların sıvandığını aktaran Dönmez, şöyle devam etti:

“Karşılıklı inanca dayanan, uzun vadeli ve büyük ölçekte yatırım gerektiren projeleri kararlılıkla hayata geçiriyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu projelerin tümünün milletlerarası boyuta sahip olması da bir öbür muvaffakiyetin göstergesi. Bakü-Tiflis- Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Çizgilerimiz periyodun en kıymetli yapıtları olarak ortaya çıkmıştı. Bu projeler muvaffakiyetle işledikçe, birlikteliğimiz güç kazandı, kardeşliğimiz pekişti.”

Dönmez, kelam konusu projelerin devamında TANAP’tan gaz akışının başladığını hatırlatarak, “TANAP bir taraftan ülkemizin doğal gaz arz güvenliğine çok değerli bir katkı sunarken başka taraftan da Avrupa’nın arz güvenliğinin anahtarı durumuna geldi. TANAP’tan, 2020’de 4,9 milyar metreküp olmak üzere, bugüne kadar yaklaşık 9,1 milyar metreküp gaz akışı gerçekleşti. TAP’la birlikte, TANAP’ın ve Azerbaycan gazının stratejik ehemmiyeti daha da artacak.” değerlendirmesinde bulundu.

İthal edilen gazın yüzde 24’ü Azerbaycan’dan geldi

Türkiye’nin geçen yıl ithal ettiği doğal gazın yüzde 24’ünün Azerbaycan’dan geldiğini kaydeden Dönmez, Azerbaycan doğal gazının hem inançla kullanıldığını hem de bu gazı memleketler arası piyasalara sunacak projelerde iştirakler gerçekleştirildiğini söyledi.

Dönmez, Türkiye’de bu hafta kırılan iki doğal gaz tüketim rekorunun yeniden rekor arzla, kesintiye ya da kısıntıya gitmeden karşılandığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“2020’nin son günlerinde imza attığımız Türkiye-Nahçıvan doğal gaz boru sınırı projemiz için de çalışmalara tam gaz devam ediyoruz. Maksadımız Nahçıvan’a da kesintisiz ve inançlı doğal gaz arzı sunmak. 85 kilometrelik bu sinirle taşıyacağımız yıllık 500 milyon metreküp gaz, Nahçıvan’da yaşayan Azerbaycan Türklerine büyük bir rahatlık sağlayacak. Nahçıvan’ın endüstrisi doğal gaz ateşiyle harlanacak.”

Başlatılan eğitim programının kıymetine de değinen Dönmez, Türkiye’nin güçte bir muvaffakiyet öyküsü yazdığını söyledi.

Dönmez, bu kıssanın Azerbaycan ile de paylaşılacağını belirterek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Piyasa işleyişinden, elektrik piyasasına geçiş evrelerine, yan hizmetlerden gün öncesi ve gün içi piyasalarına kadar teorik işleyişi daima birlikte ele alacağız. Yenilenebilir güç kaynaklarının aktif kullanılması, şebekeye entegrasyonu, teknik ve teknolojik birikimimizi değerlendirip Azerbaycan’ın bilgi birikimine katkı sağlamayı planlıyoruz. Böylelikle Türkiye ve Azerbaycan ortasındaki bilgi akışına ve entelektüel iştirake da önemli bir katkı sağlayacağız. Bakü’de kurulan bir güneş paneliyle Türkiye’deki bir uzmanın bilgi birikimini, İzmir’deki bir rüzgar türbininin teknolojik kodlarını Azerbaycanlı bir teknisyenin emeğiyle birleştirecek, gücümüze güç, gücümüze güç katacağız.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bakan-donmez-2273038

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler