“Dijital Türkiye Konferansı”nda Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritası ele alındı

TÜSİAD tarafından düzenlenen “Dijital Türkiye Konferansı” 27 Ocak 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. “Oyunun Kuralları Değil, Kendisi …

TÜSİAD tarafından düzenlenen “Dijital Türkiye Konferansı” 27 Ocak 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. “Oyunun Kuralları Değil, Kendisi Değişti” temasıyla düzenlenen konferansta, pandemiden sonra yine şekillenen dünyada dijital…

TÜSİAD tarafından düzenlenen “Dijital Türkiye Konferansı” 27 Ocak 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. “Oyunun Kuralları Değil, Kendisi Değişti” temasıyla düzenlenen konferansta, pandemiden sonra tekrar şekillenen dünyada dijital dönüşümün değeri, Türkiye’ye sunacağı fırsatlar ve önümüzdeki dijital yol haritası tartışıldı. Konferansın açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gerçekleştirdi. Konferansın konuk konuşmacısı ise World Economic Forum Kurucusu ve İdare Konseyi Lideri Klaus Schwab oldu. Tüm gün süren konferansta 12 oturumda yurt içinden ve yurt dışından 41 konuşmacı yer aldı.

TÜSİAD tarafından düzenlenen Dijital Türkiye Konferansı’nda Covid-19 salgınının ivmelendirdiği dijital teknolojilerle dinamikleri süratle değişen dünyada yeni iş modelleri, endüstride dijital dönüşüm ve yazılım dalının geleceği üzere dönüşüm sürecinin ana ögeleri tartışıldı. Konferans, dijital dönüşüm odağında yeni jenerasyon teknolojiler, dijitalleşme ile rekabet avantajı sağlamak, dijital iş yapış biçimleri ve kurumlara tesiri üzere hususlarda geniş bir bakış açısı sunan konuşma ve panellere mesken sahipliği yaptı.


TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski: Dijital dönüşüm her alanda bütünsel ele alınmalı

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Simone Kaslowski şirketler için dijital dönüşümün kıymetine dikkat çekerek şu tabirleri kullandı:

“Gerek salgın sürecinde dayanıklılığın gerek toparlanma sürecine süratle geçişin ögelerine baktığımızda, bu süreçlerin bel kemiğini dijitalleşmenin oluşturduğunu görüyoruz. Artık oyunun kuralları değil, oyunun kendisi değişiyor.

Dijitalleşmenin, iş yapış teknikleri, çalışma hayatı, tedarik zincirleri üzere birçok alanda daha fazla yer alması bu süreçte yeni teknolojilere yatırımı ve talebi de artırdı. Dijital dönüşümün itici güçlerinden olan yazılım dalının ve etkileşim içinde olduğu dijital bölümlerin toplam büyüklüğünün önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 2 kat artarak 4 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Pandemi ile artan manzaralı görüşme ve uzaktan çalışma uygulamalarının yarattığı talebin bulut bilişim altyapı yatırımlarını yüzde 35 artırdığı görülüyor.

Bu periyotta şirketlerimizin dijital dönüşüm yatırımlarını, çevik ve stratejik bir planlama çerçevesinde gerçekleştirmeleri, aktifliği ve başarıyı belirleyen ögeler olacak. Dönüşüm sürecinin insan kaynağından bilgi güvenliğine, irtibat altyapısından tertip yapılarına ve paydaşlarla iş birliklerine kadar her alanda bütünsel olarak ele alınması gerekiyor.”


Sevim: Teknolojilerin ülkemizde üretilmesi ekonomimizin global rekabetçiliği ve gençlerimizin istihdamı açısından kritik

TÜSİAD İdare Heyeti Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Lideri Serkan Sevim konferansın açılış konuşmasında global rekabette dijitalleşmenin değerine değindi:

“Dünya ile rekabet edeceksek, aramızdaki arayı dijitalleşme ile kapatmak en güzel seçeneğimiz. ‘Gelişmiş ülkelerin teknolojiyi, gelişmekte olan ülkelerin de eserleri ürettiği’ milletlerarası iş kısmında esaslı dönüşümler yaşanacak. Biz de TÜSİAD olarak artan bir vurgu ile teknolojilerin ülkemizde üretilmesinin gerek endüstrimizin gelişmesi gerek ekonomimizin global rekabetçiliği ve gerek gençlerimizin istihdamı açısından kritik olduğunu belirtiyoruz. Gençlerimizin ve girişimcilerimizin meraklı, sorgulayan ve daha uygun eğitilmiş biçimde iş dünyasına katılmasını arzuluyoruz. Küresel vizyonu olan, âlâ İngilizce konuşan ve çevik teknikler ile çalışan daha çok girişimciye, yazılımcıya, data bilimciye, sistemciye ve eser yöneticisine muhtaçlığımız var. ”


World Economic Forum Kurucusu ve İdare Konseyi Lideri Klaus Schwab: “Türkiye, dijital ihtilalde önder olabilir”

COVID-19 pandemisiyle birlikte gerek iş dünyasının gerekse hükümetlerin stratejilerini yine gözden geçirdiğini söz eden Schwab; değerli bir jeopolitik ve ekonomik aktör olan Türkiye’nin, dijital ihtilalin fırsatlarından en düzgün formda istifade edebilme konusunda liderlik gösterebileceğini belirtti. Bu çerçevede, teknolojinin daha evvel hiç görülmemiş bir süratte ilerlediğini tabir ederek klasik iş modellerinin ve alışılagelmişin dışında düşünmenin ehemmiyetini vurguladı. Türkiye’nin sahip olduğu genç dinamik nüfusun muazzam fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Schwab, değişen şartlarla birlikte iş gücünün hakikat yetkinliklerle güçlendirilmesinin ve hayat uzunluğu öğrenmenin kıymetini lisana getirdi. Schwab, konuşmasında teknolojinin fevkalâde fırsatlar sunduğunu lakin öngörülemeyen riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek teknolojik inovasyon ile teknolojik yönetişim ortasındaki denetim ve istikrar sistemlerinin değerinin altını çizdi. Schwab, dijital dönüşümde muvaffakiyetin teknolojinin adil ve kapsayıcı bir biçimde yaygınlaştırılması ve bu amaçla iş dünyası, start-uplar ve akademinin de dahil olduğu milletlerarası platformların dayanışması ve iş birliği ile yakalanabileceğini belirtti.

Inventram AŞ Genel Müdürü Cem Soysal: Teknoloji şirketlerini büyük pazarlara götürüyoruz

Koç Holding’in yenilikçi teknoloji şirketlerini büyütmek için kurduğu Inventram AŞ’nin Genel Müdürü Cem Soysal, “Teknoloji şirketlerini alıp gerekli donanımları etrafında oluşturup kesinlikle büyük pazarlara götürüyoruz. Lokal olarak katiyen bırakmıyoruz. Bugün 9 tane yatırımı var Invertram’ın, 5 tanesi ABD’de konuşlanmış vaziyette.” dedi.

Soysal, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen TÜSİAD Dijital Türkiye Konferansı’nda yapılan Dijital Dönüşüm Seyahatinde Startupların Rolü Paneli’nde, bölüme ve şirketinin faaliyetlerine ait açıklamalarda bulundu.

Koç Topluluğu’nun dijital dönüşüm ve inovasyon kültürünün benimsenmesi konusunda uzun müddettir çalışmalar yaptığını tabir eden Soysal, pek çok şirketin verimliliğini artıracak programların uzun vakit evvel hayata geçirildiğini söyledi.

Invertram AŞ’nin 11 yıl evvel bir tohum sermayesi yatırım şirketi olarak ortaya çıktığını anlatan Soysal, “Erken evre startup teknoloji şirketlerine yatırım yapmanın yanı sıra bir iş modeli daha geliştirdi şirketimiz. O da; bu startup teknoloji şirketleriyle büyük kurumlar ortasında bir köprü vazifesi görmek. Yani ekosistemi daha verimli kılabilmek ve ekosistemi büyütebilmek için bu şirketlere satış kanalı oldu.” bilgilerini verdi.

Şirket olarak yalnızca Koç Topluluğu şirketlerine değil Türkiye’nin bütün kümelerine bu teknoloji startuplarını tanıtmaya başladıklarını anlatan Soysal, startupların büyük firmalarla birlikte üretim, lojistik ve dağıtım, kurumsal idare süreçleri ve satış kanalları konusunda muhtaçlıklarını projelendirdiğini ve hizmetlerini hayata geçirdiklerini söyledi.

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Kısım Lideri Burak Turgut Orhun: Uzmanlığımızla startupların akıl gücünü birleştiriyoruz

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Kısım Lideri Burak Turgut Orhun, ileri bilgi analitiği, siber güvenlik ve yapay zeka üzere yeni jenerasyon teknolojilere yatırımlar yapan SabancıDx ve Sabancı Holding Kurumsal Teşebbüs Sermayesi Fonu (Sabancı Ventures) ile girişimcilik ekosisteminde yer aldıklarını belirtti.

Sabancı Hoding’in startupları kümenin dijital dönüşüm sürecinde nasıl konumlandıracağıyla ilgili hummalı bir çalışma içinde olduklarını anlatan Orhun, şunları kaydetti:

“Biz kas gücümüzün yanına bu yenilikçi startupları yani akıl gücünü de koyarak hem halihazırdaki iştiraklerimizde hem daha fazla bedel yaratma hem de bu yakınsak alanlarda startupların getirdiği yeni teknolojileri kullanarak yeni büyüme platformları, sanayideki uzmanlığımızla bu startupların akıl gücünü birleştirip bir win/win oluşturabilir miyiz formunda bir iş birliğini yapıyoruz.

Burada da bedel yaratma diye bahsederken yalnızca kısa vadeli kar odaklı diye düşünmemek lazım. Örneğin Kordsa’da yapay zeka ve imaj sürece üzerine heyeti bir startupla yaptığımız iş birliğinden TÜSİAD Endüstride Dijital Dönüşüm (SD2) Programı’nda ‘Uluslararası Rekabetçilik’ alanında ödül aldık. Bu direkt çalışan güvenliği ve sıhhatini yükseltmede yaptığımız bir iş birliğiydi. Bunun kısa vadede kar tesiri yok fakat uzun vadede sürdürülebilirliğe ve kıymet yaratımına katkısı var.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dijital-turkiye-konferansinda-turkiye-nin-dijital-donusum-yol-haritasi-ele-alindi-2273479

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Asya borsaları kazanıma yöneldi

Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler olumlu seyretti Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler Çarşamba günkü süreçlerde yükseldi. Avustralya'nın S&P ...