Dijital Davos’ta dikkatle izlenecek 9 konuşma

Karantina tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek Davos toplantılarında bilhassa virüsün sarstığı global siyaset ve iktisat …

Karantina tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek Davos toplantılarında bilhassa virüsün sarstığı global siyaset ve iktisat ortamı ve salgın sonrası yeni olağan ile ilgili tartışmalar dikkatle izlenecek

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2021, salgın şartların çevrimiçi olarak başlarken bu yılın ana teması “the Great Reset” (Büyük Sıfırlama) olacak. Daha adil ekonomiler, düzgünlük için teknoloji, jeopolitiğin ötesinde, toplum ve işin geleceği ise WEF’te tartışılacak öbür başlıklar olacak.

Çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleştirilen oturumların yalnızca bir gündem belirleme ve hazırlık olduğunu belirten WEF idaresi 2021’in yaz aylarında yıllık toplantının fizikî olarak tekrar yapılacağını belirtti. İşte 9 başlıkta öne çıkan çevrimiçi paneller…

Şi Jinping’in Biden sonrası birinci konuşması

Forumda 25 Ocak TSİ 15:00’da konuşacak olan Çin Devlet Lideri Şi Jinping, Joe Biden’ın ABD Başkanlığına resmi olarak başlamasından sonra birinci kez kamuya açık bir konuşma gerçekleştirecek.

Şi Jinping’in Ocak ayı başında yazdığı bir mektup ile Starbucks’ın Eski Lideri Howard Schultz’dan ABD-Çin bağlarını düzeltmek için yardım isteyerek, “Umuyorum ki Starbucks, ABD ile Çin’in ekonomik, ticari ve ikili ilgilerinin geliştirilmesi için etkin bir uğraş sarf edecek.” demişti.

Salgın sürecinden en süratli biçimde toparlayıp 2020 yılını büyümeyle kapatan Çin’de koronavirüs hadiseleri tekrar yükselişe geçerken Şi’nin yapacağı konuşma da önümüzdeki devrin sinyallerini vermesi açısından kıymetli olacak.

Christine Lagarde ve ekonomik toparlanma

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, Goldman Sachs Group CEO’su David Solomon ve Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire üzere isimlerin konuşmacı olarak bulunduğu “Ekonomik büyümenin yine inşası” panelinde, salgın sürecinde rekor daralmalar yaşayan iktisatların tekrardan ekonomik büyüme döngüsüne nasıl gireceği ve özel kesim ile kamunun nasıl bir işbirliği içerisinde olması tartışılacak bahislerin başında geliyor.

Anthony Fauci ve Kovid-19 ile gayret

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Yöneticisi Anthony Fauci ve Yunan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in konuşmacı olarak yer alacağı “Kovid-19 ile mücadele” panelinde hükümetlerin en tesirli ve verimli tedbirleri nasıl alacağı konuşulacak. Bunun yanında hükümetlerin ve işletmelerin nasıl işbirliği yaparak 1,8 milyondan fazla can kaybına neden olan Kovid-19 ile çaba edebilecekleri tartışılacak.

Andrew Bailey ve dijital paralara tekrar bakış

Kovid-19’un nakit kullanımını azaltmasıyla birlikte merkezi dijital para üniteleri üzerindeki çalışmalar artış gösteriyor ve insanların para kullanımı farklı bir boyuta eviriliyor. İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey de Dünya Ekonomik forumunda bu para ünitelerinin düzenlenmesi ve kullanımıyla ilgili bir panelde konuşacak.

Fatih Birol ve pak güce geçiş tartışmaları

Avrupa Komitesi Güçten Sorumlu Üyesi Kadri Simson’ın da katıldığı “Temiz güce geçişin hızlanması” panelinde global olarak ekonomik toparlanma için pak güce geçişin ehemmiyeti tartışılacak. Fatih Birol’un da yer alacağı panelde hükümetlerin nasıl siyasetler, uygulamalar oluşturması ve nasıl iştirakler kurmaları gerektiği tartışılacak.

Yeni bir global sıhhat sistemi

Dünya Sıhhat Örgütü Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn’ın konuşmacı olarak katılacağı “Sağlık ve sıhhat sistemi için yeni bir kontrat” isimli panelde global sıhhat sisteminin zayıflıkları ve bu zayıflığın giderilmesi için hükümetler ve özel dal ortasındaki işbirliği konuşulacak.

Angela Merkel ve Almanya’nın sanayi üretim performansı

Almanya Başbakanı Merkel de WEF’te salı günü TSİ 15:00’da bir konuşma gerçekleştirecek. Son periyotlardaki karantina tedbirlerine karşın sanayi üretim göstergelerinde beklentilerin üzerinde performans gösteren Almanya iktisadı ve forumun ana teması olan ekonomik değişimin Merkel’in konuşmasında ana başlıklar olması bekleniyor.

Emmanuel Macron

Tekrar karantina sürecinde olan ve güç bir 2020 geçiren Fransa’nın Lideri Emmanuel Macron 26 Ocak TSİ 17:00’da Dünya Ekonomik Forumu’nda bir konuşma gerçekleştirerek Avrupa’nın ve Dünyanın karşı karşıya kaldığı global sorunlara değinecek.

Ursula von der Leyen

Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in salgının gölgesinde geçen yılı değerlendirmesi beklenirken Avrupa için daha sürdürülebilir bir ekonomik modelin ne olacağı ve global ekonomik tertip konusunda değerlendirmelerde bulunacağı düşünülüyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/9-baslikla-2021-dunya-ekonomik-forumu-2273230

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler