Deutsche: Türkiye’ye tam gaz girmek için erken

Deutsche Bank’ın üst seviye global yatırım müdürleri Perşembe günü gerçekleştirilen 2021 yatırım görünümü toplantısında Türkiye’ye tam gaz girmek …

Deutsche Bank’ın üst seviye global yatırım müdürleri Perşembe günü gerçekleştirilen 2021 yatırım görünümü toplantısında Türkiye’ye tam gaz girmek için erken olduğunu, Güney Asya’nın daha uygun fırsatlar sunduğunu belirtti.

EROL OYTUN ERCAN

Deutsche Bank’ın ‘CIO Economic Outlook’ toplantısında bankanın üst seviye global yatırım müdürleri Türkiye’ye tam gaz girmek için erken olduğunu, Güney Asya’da daha âlâ fırsatlar olduğunu düşündüklerini söyledi.

Deutsche Bank’ın 2021 yatırım stratejileri sunumunun yapıldığı toplantıda sorulan “2021’de Türkiye için yatırım stratejiniz nedir?” sorusuna, Global Yatırım Müdürü Christian Nolting, “Konuşmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum, Türkiye’ye şu an için tam gaz girmek istemiyoruz. Şu an Güney Asya’da daha düzgün fırsatlar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Siyasetlerde değişiklikler gördüklerini ve bunun kur performansına da yansıdığını belirten Nolting, “Türkiye’de kimi değişikliklerin olduğunu görüyoruz ve bu ileride çok ilgi cazibeli olabilir ancak şu an için değil. Faiz oranları ve kur tarafında biraz daha katılık görmek istiyoruz.” diye ekledi.

Deutsche Bank Avrupa ve Asya Yatırım Müdürü Tuan Huynh ise “Özellikle, sıfır ya da negatif faizler düşünüldüğünde Türkiye’de faiz oranları çok ilgi cazip. Türk Lirasına yatırım yapan uygun risk profiline sahip birtakım müşterilerimiz var ancak asıl soru şu: Daha yeterli risk getiri fırsatları görüyor muyuz?” dedi.

Daha çok Asya yatırımlarını tavsiye ettiklerini belirten Huynh, “Biz daha çok Asya tarafını tavsiye ediyoruz. Salgın perspektifinden baktığımız vakit da Asya yalnızca Türkiye’ye göre değil, dünyanın kalanına göre da salgının üstesinden daha uygun gelmiş durumda. Risk getiri perspektifinden de Asya bizim için daha inançlı.” diye ekledi.

Deutsche Bank 100 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 21 Ocak’taki faiz kararı sonrasında Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Ekonomisti Christian Wietoska, “Piyasanın ve bizim beklentilerimizle uyumlu, şahin bir duruş.” demişti.

Gelecekteki toplantılarda faiz artırımının görülebileceğini beklediklerini söyleyen Wietoska, “Dolar/TL 7.20’nin altına süratli bir ralliyle inmediği sürece 100 baz puanlık bir artış daha öngörüyoruz.” diye belirtmişti.

TCMB, gerçekleştirdiği son Para Siyaseti Şurası toplantısında siyaset faizini yüzde 17’de tutarken sıkı duruşun uzun müddet korunacağını söyleyerek sıkılaşma vurgusunu güçlendirmişti.

TCMB Lideri Naci Ağbal’ın birinci enflasyon raporu sunumunda sıkılaşma ve fiyat istikrarı bildirileri devam ederken, banka Ekim raporundaki iddialarını korumuştu.

Ağbal, enflasyonda yüzde 5 maksadına ulaşmak için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağını söz ederken, maksattan sapma olması durumunda önden sıkılaşma olabileceğine işaret etmişti.

Ağbal son devirde lisana getirilen faiz indirim beklentilerine ait olarak da “Faiz indirimlerine dönük bir gündemin konuşulmasının şimdi çok erken olduğunu kıymetlendiriyoruz.” tabirlerini kullanmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/db-turkiye-ye-tam-gaz-girmek-icin-erken-2273711

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Cari açıkta 2020 tablosu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini açıkladı. Böylece salgının tesirli olduğu 2020 yılına ait ...