Deutsche Bank 2014’ten bu yana birinci kere 2020’de yıllık net kâr açıkladı

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, yatırım bankacılığı ünitesinde güçlü çıkarların tesirli olmasından …

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, yatırım bankacılığı ünitesinde güçlü çıkarların tesirli olmasından ötürü geçen yıl 2014’den bu yana birinci sefer yıllık kâr açıkladı

Deutsche Bank’tan yapılan açıklamaya nazaran, banka, geçen yıl piyasalardaki yaklaşık 200 milyon euroluk ziyan beklentisine rağmen 113 milyon euro kâr etti.

Alman bankası geçen yılın son çeyreğinde ise piyasalardaki yaklaşık 325 milyon avroluk ziyan beklentiye rağmen 51 milyon euro kar açıkladı. Banka, 2019’da birebir devirde 1,6 milyar euro ziyan açıklamıştı.

Deutsche Bank kümesinin 2020’deki net geliri ise 2019’a nazaran yaklaşık yüzde 4 artarak 24 milyar euroya ulaştı.

Daha yüksek gelirler ve maliyetlerde tasarrufa gidilmesi Deutsche Bank’ın Döviz süreçlerinin de yer aldığı yatırım bankacılığı ünitesinin de tesirini gösterdi. Bu kısımda gelirler 2020’de yüzde 32 artarak 9,8 milyar euroya yükseldi.

Bununla birlikte, düşük faiz oranları ve global ticaretteki yavaşlama, bankanın kurumsal ve perakende müşterileri üzere başka ünitelerindeki gelirleri baskıladı.

Son 10 yılda, Deutsche Bank toplamda 8,2 milyar euro ziyan ederken, bankanın geçen yıl için kar açıklaması tekrar yapılandırmanın ortasında Deutsche Bank Üst Yöneticisi (CEO) Christian Sewing için kıymetli bir dönüm noktası olarak değerlendirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Sewing, sürdürülebilir karlılık için sağlam temeller oluşturduklarını belirterek, “Bu genel olumlu trendin, bu güçlü vakitlere karşın 2021’de de devam edeceğinden eminiz.” sözünü kullandı.

Deutsche Bank, Temmuz 2019’da kapsamlı yine yapılandırmaya giderek 2022’ye kadar 18 bin çalışanının işten çıkarılacağını duyurmuştu. Banka idaresi, 2019’da tekrar yapılandırma masrafından ötürü 5,7 milyar euro net ziyan beklendiğini de açıklamıştı.

Banka, 2022’ye kadar yine yapılandırma maliyeti ve çalışanlara ödenecek kıdem tazminatının 7,4 milyar euroya mal olmasını beklerken, gelecek yıl hissedarlarına temettü ödemesi yapmayacağını duyurmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/deutsche-bank-2014-ten-bu-yana-ilk-kez-2020-de-yillik-net-kar-acikladi-2274058

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler