Cumhuriyet tarihinin akaryakıta bağlı en büyük vergi kaçakçılığı operasyonu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba (KOM …

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba (KOM) Daire Başkanlığı ve MASAK koordinesinde, İstanbul merkezli eş vakitli 50 vilayette akaryakıta bağlı vergi…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Gayret (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul Kaçakçılık Hatalarıyla Çaba Şube Müdürlüğünce; 15 ve 16.01.2021 tarihinde eş vakitli olarak İstanbul merkezli 50 vilayette akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir kabahat örgütüne yönelik ‘‘SİLİCİ “ kod isimli operasyon gerçekleştirildi.

220 KUŞKULU GÖZALTINA ALINDI

Operasyon kapsamında yapılan çalışmalarda; Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti (MASAK),Gelir Yönetimi (GİB) ve Vergi Kontrol Şurası (VDK) ile aktif bir işbirliği sağlandı. Yürütülen soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını ziyana uğrattığı tespit edilen 220 kuşkulu gözaltına alındı.

242 NOKTADA VERGİ MÜFETTİŞLERİ İNCELEDİ

170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması, 1 istasyon teknik dayanak firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının iştiraki ile yapılan aramalarda mali evraklara ve bilgisayar, cep telefonu vb. dijital gereçlere el konuldu. Operasyon kapsamında arama ve gözaltına alma süreçleri devam ediyor.

608 MİLYON LİTRE AKARYAKIT SİLİNDİ

Akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği tespit edildi.

5 YILDA DEVLETİN ZİYANI: 15 MİLYAR TL

Silinen akaryakıtın aktüel maddi bedelinin yaklaşık 3.6 milyar TL olduğu ve MASAK raporuna nazaran devletin yıllık 3 milyar TL, 5 yıl içerisinde 15 milyar TL ziyana uğratıldığı belirlendi.

haberturk.com

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cumhuriyet-tarihinin-akaryakita-bagli-en-buyuk-vergi-kacakciligi-operasyonu-2272694

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler