Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bayram ikramiyesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 3 yıl evvel emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme kelamı vermiş ve bu uygulamayı çabucak …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 3 yıl evvel emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme kelamı vermiş ve bu uygulamayı çabucak başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki birinci ödemesini mayıs başında, Kurban…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde Memleketler arası Demokratlar Birliği (UID) Bayan Kolları ve Gençlik Kolları MKYK üyelerini kabul etti.

“Vatandaşlarımıza takviye olacağız”

Erdoğan, çiftçiden patates, soğan ve çeltik alımına ait, şunları kaydetti:

“Ramazan öncesi 81 vilayet valiliklerimiz vasıtasıyla bu mevzuyu yakından takip edip neticelendirerek hem üreticilerimizi ıstıraptan kurtaracak hem de vatandaşlarımıza dayanak olacağız. Bu haberin duyulması sonrası çiftçilerimizden, üreticilerimizden çok sayıda samimi teşekkür bildirisi aldık. Daima söylediğim üzere bizim için en büyük erdem milletimize efendi olmak değil, hizmetkar olmaktır.”

Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 3 yıl evvel emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme kelamı vermiş ve bu uygulamayı çabucak başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki birinci ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına gerçek gerçekleştireceğiz.”

“Türkiye salgın sürecinden güçlenerek çıkacak”

İki ay evvel Milletlerarası Demokratlar Birliğinin yeni idaresi ile İstanbul’da bir ortaya gelerek, verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bugün de birliğin bayan kolları ve gençlik kolları merkez karar idare konseylerinde misyon yapan siz kıymetli kardeşlerimle buluşmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Her birinize Türkiye’ye, anavatanınıza beğenilen geldiniz diyorum. Sözlerimin çabucak başında sizlerin şahsında Milletlerarası Demokratlar Birliği çatısı altında Avrupa’daki vatandaşlarımıza hizmet eden tüm kardeşlerimi selamlıyor, kendilerine emekleri ve çabaları için şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle inşallah salı günü kavuşacağımız ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyor, bu mübarek ayın milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için rahmete, rahmete, huzura ve barışa vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Son bir yıldır koronavirüs salgını sebebiyle insanlığın sancılı ve sorunlu günler geçirdiğini lisana getiren Erdoğan, şimdiye kadar dünya genelinde yaklaşık 3 milyon insanın hayatına mal olan salgının dalgalar halinde yayılmayı sürdürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hemen her gün bir sevdiğimizin, mesai arkadaşımızın, komşumuzun yahut yakın bir dostumuzun vefat haberi ile yüreğimiz dağlanıyor. Dünya hayatının bir imtihan olduğunu ki bunu hepimiz zati düzgün biliyoruz, bunu pek yeterli bilen beşerler olarak kaybettiklerimizin acısı içimizi yaksa da sabrediyor, Allah’tan bizi ve tüm insanlığı salgın musibetinden en kısa müddette kurtarmasını niyaz ediyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında koronavirüse kurban verdiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, hastalarımıza acil şifalar diliyorum.

TAMAM diyerek sloganlaştırdığımız paklık, maske, uzaklık kurallarına riayet ederek inşallah bu hastalığın üstesinden daima birlikte geleceğiz. Rabb’imiz kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bize her zorlukla bir arada kesinlikle bir kolaylığın olduğunu müjdeliyor. Koronavirüs salgını sebebiyle yaşadığımız zorlukların bilhassa ülkemiz ve milletimiz için yeni muştulara kapı aralayacağına inanıyoruz. Ümidimiz ve beklentimiz odur ki Allah’ın müsaadesi ve inayetiyle Türkiye bu salgın sürecinden çok daha güçlenerek çıkacaktır. Hazreti Mevlana’nın hikmet dolu kelamlarından ilhamla tabir edecek olursak, karanlığın arkasındaki güneşler inşallah çok yakında doğacaktır. “

Milletin zahmetini siyasi ikbal kapısı olarak gören muhterislere aldırmadan önleme sarılıp, takdire teslim olarak salgınla uğraşa devam edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diğer yandan dünya tarihine baktığımızda bu tıp kıymetli hadiselerin global ölçekte değişimlere de yol açtığını görüyoruz. Koronavirüs de dünya sisteminde kırılmalara sebep olacak birçok alanda yeni bir devrin kapılarını da aralayacaktır. Anavatanınız Türkiye, bu yeni sürece en hazırlıklı giren ülkelerden biridir. Dünya ekonomilerinin önemli daralmalar yaşadığı bu türlü bir periyot içinde 2020 yılında elde ettiğimiz yüzde 1,8’lik büyüme oranı bunun en kıymetli işaretidir. Son bir yıldaki deneyimlerimizin bizim sık sık vurguladığımız eski Türkiye ile yeni Türkiye ortasındaki farkı açıkça ortaya koyduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

“Türkiye’nin alicenaplığını tüm dünyaya gösterdik”

Koronavirüs salgınının başından bu yana 142 ülkeden 100 bini aşkın vatandaşın Türkiye’ye getirildiğini hatırlatan Erdoğan, “Bugüne kadar 157 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa yardım göndererek Türkiye’nin ve Türk milletinin alicenaplığını tüm dünyaya gösterdik.” dedi.

Bugün Avrupa genelinde yaklaşık 6 milyon Türk’ün bulunduğuna işaret eden Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bir periyot yalnızca personel, işçi olarak çalışan kardeşlerimiz, hamdolsun artık iş dünyasından ticarete, eğitimden akademiye, sivil toplumdan siyasete geniş bir yelpazede varlık gösteriyorlar. Avrupalı Türklerin yaşadıkları ülkelerin siyasi, kültürel, ekonomik ve toplumsal hayatına daha fazla katkıda bulunduklarını görmekten gurur duyuyoruz. Uğur Şahin ve Hasret Türeci hocalarımızın Kovid-19 aşısını geliştirmede yakaladıkları muvaffakiyet, kendilerine dayanak olunması ve fırsat verilmesi halinde insanımızın neler yapabileceğini açıkça göstermiştir. Bu çeşit yeterli örnekler yalnızca Avrupalı Türkleri değil birebir vakitte başka göçmen topluluklara da öz itimat ve yürek aşılamaktadır. Avrupalı Türkleri hala 1960’ların dar kalıplarına sıkıştırmaya çalışanlar, büyüyen ve güçlenen bir diaspora gerçeğini kabullenmek istemiyor.”

Erdoğan, “Dış siyasette başarısızlığa uğrayan, içeride sıkışan, şahsî rekabetlerini bulundukları makamların önüne geçiren siyasetçiler bu kifayetsizliklerini şahsıma ve Müslümanlara saldırarak kamufle etme uğraşındadır.” diye konuştu.

“19 yıla bayanlar ve gençlerle damgamızı vurduk”

Erdoğan, “Türkiye’nin rekorlar ve başarılarla dolu son 19 yılına, bayanlarımız ve gençlerimizle birlikte damgamızı vurduk.” diye konuştu.

Muhalefet partilerini eleştiren Erdoğan, “Güya bize muhalefet yapmak ismine Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimliğine sahip olduğu halde gavurun kılıcını sallayarak üzerimize gelenleri gördükçe de üzülüyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna ile Rusya ortasındaki gerginliğe ait değerlendirmede bulunan Erdoğan, “Bölgemizin huzuru ve inançlı geleceği için her iki ülkenin de ortalarındaki uyuşmazlıkları bir an evvel müzakere ve barış yoluyla çözmesini istiyor, bu istikamette uğraş gösteriyoruz.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cumhurbaskani-erdogan-dan-bayram-ikramiyesi-aciklamasi-2278256

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler