Credit Suisse’de Archegos zelzelesi yöneticileri vurdu

Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın batmasıyla üst seviye idare kademesindeki makul isimlerle yollarını ayırdı Credit Suisse, Archegos …

Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın batmasıyla üst seviye idare kademesindeki makul isimlerle yollarını ayırdı

Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın batmasından sonra yönetici kademesindeki birkaç isimle yollarını ayırdı.

Bloomberg News’un haberine nazaran, yatırım bankacılığı şefi Brian Chin Salı günü açıklanacak bir duyuruyla şirketten ayrılacak. Risk Genel Müdürü Lara Warner da öteki birçok müdür ile bir arada ayrılacaklar ortasında yer alırken CEO Thomas Gottstein vazifede kalmaya devam edecek.

Credit Suisse Pay Satış ve Süreç Müdürü Paul Galietto da banka ile yollarını ayırırken geçiş süreci için Nisan sonuna kadar vazifesini devam ettirmesi bekleniyor.

Archegos, teminat tamamlama davetlerini yerine getiremeyip temerrüte düştükten sonra Credit Suisse’in milyarlarca dolar ziyan etmesine neden olmuştu. Şirket hasarın kıymetli boyutlarda olduğunu belirterek, yatırımcıları bu hafta gelişmelerden haberdar edeceğini söyledi.

Daha evvel ne oldu?

ABD sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC, Archegos Capital Management’dan Bill Hwang ve kaldıraçlı süreçleri hakkında bir ön soruşturma başlattı.

SEC’in büyük piyasa hareketleri sonrasında soruşturma başlatması rutin bir süreç olarak görülürken soruşturmanın rastgele bir yanılgı yahut hata bulamama ihtimali de var.

Geçen haftalarda belli durumlarda yaşanan kayıplar yüzünden daha fazla karşılık yatırması talep edilen Bill Hwang, en sonunda ödeyemeyeceği teminat tamamlama davetleriyle karşı karşıya kalmıştı. Böylelikle Goldman Sachs blok satışlar ile Hwang’ın durumlarını kapattı ve ViacomCBS, Baidu ve Tencent Music üzere şirketlerin payları sert düşüş yaşamıştı.

Hwang’a aracılık yapan Nomura ve Credit Suisse üzere kurumlar da hissedarlarını önemli kayıplar konusunda uyarmıştı.

Hwang, daha evvel 2021 yılında SEC tarafından açılan soruşturma sonucunda 60 milyon dolar ceza ödemişti. Şirket Çinli bankalar ile ilgili yasa dışı tüyolar üzerinden süreç gerçekleştirdiği için SEC ve ABD’li savcılar tarafından hatalı bulunmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/credit-suisse-de-archegos-depremi-yoneticileri-vurdu-2277918

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler