Credit Suisse yoğurdu üfleyerek yiyecek

Archegos’un gerçekleştirdiği süreçlerden ötürü 4,7 milyar dolar ziyan eden Credit Suisse, hedge fonlar ve özel varlık idaresi fonları için daha …

Archegos’un gerçekleştirdiği süreçlerden ötürü 4,7 milyar dolar ziyan eden Credit Suisse, hedge fonlar ve özel varlık idaresi fonları için daha sıkı kurallar uygulamaya hazırlanıyor

Credit Suisse, Archegos’tan ötürü 4,7 milyar dolar ziyan ettikten sonra hedge fonlar ve özel varlık idaresi fonları için daha sıkı finansman kuralları uygulama hazırlığında.

Bloomberg News’un haberine nazaran, Credit Suisse, aracılık kontratlarında daha sıkı kurallar uygulamak emeliyle, swap mutabakatlarında kredili süreç şartlarını değiştirmek için müşterilerini aramaya başladı.

Böylelikle Credit Suisse, statik marj uygulamasından dinamik marj uygulamasına geçerek müşterilerinden daha fazla tamamlayıcı teminat isteyebilecek ve birtakım piyasa iştirakçilerinin kar kârlılığını düşürebilecek.

Swaplar, türev süreçler gerçekleştiren Bill Hwang’ın paylarda yüksek kaldıraçlı konumlar almasını sağlayan araçlar ortasında bulunuyordu. Archegos’un konumları ansızın paha kaybetmeye başlayınca, fon teminat tamamlama davetlerini yerine getiremeyerek temerrüte düşmüştü. Credit Suisse, Archegos’un süreçlerinden ötürü 4,7 milyar dolarlık ziyan etti.

Morgan ve Deutsche, Archegos zelzelesinden kıl hissesiyle kurtuldu

Archegos’un en büyük aracılarından biri olan Morgan Stanley, ziyanına satışların başka yatırım bankalarını ağır ziyana uğratmasından bir gece evvel en riskli konumlarından kimilerini hedge fonlarına satmıştı.

CNBC’nin haberine nazaran, Morgan Stanley Archegos’un ABD medya ve Çin teknoloji şirketlerindeki 5 milyar dolar bedele ulaşan konumlarını 25 Mart Perşembe akşamı küçük bir hedge fonu kümesine sattı.

Dünyanın en büyük varlık süreç merkezlerinden biri olan Morgan Stanley, bu felaketi hasarsız atlatırken, Deutsche Bank da elindeki Archegos konumlarını bir hedge fona satarak zelzeleden kıl hissesi kurtulan öbür bir banka olmuştu.

4 milyar dolar civarında Archegos durumunu, fonun temerrüte düşmesinden kısa bir müddet sonra, 26 Mart Cuma günü hedge fonlara satan Deutsche Bank, birçok bankaya milyarlarca dolara mal olan yıkımdan kurtulmuş oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/credit-suisse-yogurdu-ufleyerek-yiyecek-2278196

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler