Coronavirus: Para yazıcısı virüs krizinin yeni banknotlara olan talebi artırmasını umuyor

De La Rue genel müdürü Clive Vacher, ülkelerin koronavirüs krizi nedeniyle banknotları daha sık değiştirebileceğini söyledi.

Ancak bazı uzmanlar, virüsün dijital ödemeler lehine nakit kullanımındaki düşüşü hızlandıracağını söylüyor.

Vacher ayrıca De La Rue’nin Gateshead fabrikasında banknot baskısını sonlandıracağını ve 260 işin risk altında olduğunu söyledi.

Firma, plastik notalara kaymaya odaklanan geri dönüş planının bir parçası olarak 100 milyon sterlin artırmayı planlıyor.

De La Rue hisseleri duyuruların ardından% 4,5’ten fazla arttı.

Temiz nakit?

Firma, hükümetler koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya çalıştıkça plastik banknotları için dünya çapında büyümenin beklendiğini söyledi.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, insanlar dijital ödemelere uzun vadeli bir geçiş yaptıkları için koronavirüsün nakit kullanımındaki düşüşü hızlandıracağını söyledi .

İngiltere Merkez Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü, hem banknotlardan ve madeni paralardan virüs bulaşma riskinin diğer maddelerden daha fazla olmadığını hem de düzenli el yıkama konusunda tekrardan tavsiye aldığını vurguladı.

Vacher, virüsün kağıda veya polimere nasıl yapıştığına dair hiçbir test yapılmadığını ve Covid-19’un banka notları yoluyla aktarılabileceğine dair bilimsel bir kanıt olmadığını söyledi.

Ancak şunları ekledi: “Hiç şüphe yok ki, [plastik] notaların uzun ömürlülüğünün yanı sıra büyük bir sürücü de bunların temizliğidir ve bu yüzden devlet bankalarının ve devlet basımevlerinin değiştirilme kararını verdiklerini” söyledi.

Gateshead iş kayıpları

De La Rue, Gateshead fabrikasında banknot üretimini durdurma konusunda personelle istişare sürecine başlayacağını söyledi.

Banknot üretiminin 2020 yılı sonuna kadar tesiste durmasını bekliyor.

Buna ek olarak, sözleşme 2020/2021’in ilk yarısında Fransız-Hollandalı firma Gemalto’ya devredildiği için İngiltere pasaport üretimi durdurulacak.

De La Rue, İngiltere’deki diğer tesislerde banknot basmaya devam edeceğini söyledi.

Bağış

Vacher’ın yorumları, De La Rue’nin hissedarlardan 100 milyon sterlin toplama planı hazırlamasıyla geldi.

İngiltere’nin banknotlarını basan firma, Britanya’nın Brexit sonrası mavi pasaportlarını 2018 yılında Gemalto’ya yapma sözleşmesini kaybetme de dahil olmak üzere aksiliklerden etkilendi.

O yılın Mayıs ayında, Venezuela merkez bankası faturalarını ödeyemediğinde £ 18m yazmak zorunda kaldı.

İngiliz pasaport sözleşmesinin kaybı, 2019’da iki kar uyarısı ve balon borcu, De La Rue’yi geçen yılın sonlarında işin geleceği hakkındaki belirsizliği uyarmaya itti .

O sırada şirket, Güney Sudan’daki “şüpheli yolsuzluk” ile ilgili olarak Ciddi Dolandırıcılık Bürosu (SFO) tarafından da soruşturma altındaydı.

Ancak SFO Salı günü soruşturmasını bıraktığını söyledi.

Vacher, Şubat ayında firmada “kayda değer” bir çalışmanın gerekli olduğunu söylerken, maliyetleri düşürüp plastik notalara yatırım yaparak karlılığı artırmayı planlıyor.

Geri dönüş planı

De La Rue Çarşamba günü, 80 milyon pound civarında artırmayı planladığı paranın çoğunun şirketin geri dönüş planına gireceğini söyledi.

Şu anda İngiltere’de bulunan plastik nota üretimine yaklaşık 15 milyon £ yatırım yapılacak.

Vacher, “İngiltere’de olması çok muhtemel, ancak gerçek konum hala tartışılıyor.” Dedi.

Şirket, potansiyel sitelerin kısa bir listesini hazırladı.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Myanmar’da darbe

Myanmar'da ordu idareye el koydu. Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltıların akabinde ...