Clubhouse sonrasında Çinli Agora %150 yükseldi

Clubhouse’un global çapta yakaladığı popülariteden sonra uygulamanın yazılım altyapısını sağladığı iddia edilen yazılım şirketi Agora’nın payları …

Clubhouse’un global çapta yakaladığı popülariteden sonra uygulamanın yazılım altyapısını sağladığı iddia edilen yazılım şirketi Agora’nın payları Ocak ayı ortasından bu yana yüzde 150 yükseldi. Ama Çinli bir şirketin Clubhouse altyapısını…

Clubhouse’ın global olarak popülerleşmesinden en çok faydalanan, Şangay merkezli teşebbüs Agora oldu.

Teknoloji ekosisteminde çoğunlukla üretken ama düşük profilli bir yazılım araçları sağlayıcısı olarak bilinen Agora Ocak ayı ortasından itibaren yüzde 150’den fazla yükseliş kaydetti. Bu yükselişin gerisinde ise Agora’nın tanınan toplumsal medya forumu Clubhouse’a nasıl altyapı sağladığı yatıyor.

Fazla bilinmeyen bir şirket olan Agora, geliştiricilere gerçek vakitli ses ve görüntü işlevlerini uygulamalarında kullanabilmeleri için yazılım geliştirme kitleri sağlıyor.

Agora payları Clubhouse ile rekor yükseldi

Eski Yunancada forum ya da pazar manasına gelen Agora, geçen yaz halka arz edilmişti. Clubhouse uygulamasındaki kaynak kodlarda Agora’nın isminin geçmesiyle Clubhouse’un şirketin geliştirme kitlerinden kimi kısımları uygulamada kullandığı varsayım ediliyor.

Data güvenliği tasaları arttı

Bloomberg News’un haberine nazaran, Clubhouse’un kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth, uygulamadaki bir konuşmada şirketin Agora’yı kullandığını söyledi.

Çinli bir şirket olan Agora’nın uygulamanın yazılım altyapısını sağlamasıyla bir arada data güvenliğine ait soru işaretleri de çoğaldı. Agora Clubhouse ile olan bağlantısına dair yorumda bulunmayı reddetti.

Clubhouse ve Alpha Exploration Co’nun notion.so üzerinden paylaştıkları saklılık siyasetlerine nazaran, uygulama rehberinize, katıldığınız konuşmaların tipine, irtibata geçtiğiniz kullanıcıların bilgisine ve pozisyonunuza ulaşabiliyor lakin makul durumlarda alınan kısa müddetli kayıtlar hariç ses kayıtlarını saklamıyor.

Kapalılık kontratında, hesap açmak için kullanılan isminiz ve soyadınız, telefon numarası, şahsî fotoğrafınız, e-posta adresiniz üzere bilgileri de kullanabileceklerini belirten Clubhouse, kullanıcıların raporlaması durumunda faal odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını ve daha sonra siyasetleriyle ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda silindiğini kaydediyor.

Datalar “iş ortakları” ile paylaşılabilir

Clubhouse irtibat kurduğunuz beşerler, hesaplar ve girdiğiniz kümelerle ilgili bilgileri topladıklarını söylerken bağlantı bilgilerinizi, telefon rehberinizi ve içerikleri de toplayabildiklerini lisana getiriyor.

Görüntülediğiniz içerikleri, kullandığınız özellikleri, yaptığınız hareketleri ve bu aktivitelerin sıklığına dair dataları topladığını belirten Clubhouse, e-mail’e yerleştirilen pixel kodu tekniğiyle IP adresinizı ve uygulamayı ne vakit açıp ne vakit kapattığınızı depolayabiliyor.

Birleştirilmiş bilgileri vakit zaman davranışsal olarak tahlil edebileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik dataların “iş ortaklarıyla” paylaşılabileceğini belirtiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/clubhouse-sonrasinda-cinli-agora-150-yukseldi-2274441

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler