Clubhouse: Data güvenliği gündeminde yeni tartışma konusu

Clubhouse bir anda Türkiye’deki herkesin gündemine girdi ve beşerler birtakım çevrimiçi alışveriş uygulamalarında davetiye satmaya çalışıyor …

Clubhouse bir anda Türkiye’deki herkesin gündemine girdi ve beşerler birtakım çevrimiçi alışveriş uygulamalarında davetiye satmaya çalışıyor. Pekala sesli “chat” odalarına girebildiğiniz Clubhouse hangi bilgilerinize erişebiliyor?

Clubhouse ve Alpha Exploration Co’nun notion.so üzerinden paylaştıkları kapalılık siyasetlerine nazaran, uygulama rehberinize, katıldığınız konuşmaların cinsine, irtibata geçtiğiniz kullanıcıların bilgisine ve pozisyonunuza ulaşabiliyor ama makul durumlarda alınan kısa müddetli kayıtlar hariç ses kayıtlarını saklamıyor.

Kapalılık mukavelesinde, hesap açmak için kullanılan isminiz ve soyadınız, telefon numarası, ferdî fotoğrafınız, e-posta adresiniz üzere bilgileri de kullanabileceklerini belirten Clubhouse, kullanıcıların raporlaması durumunda faal odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını ve daha sonra siyasetleriyle ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda silindiğini kaydediyor.

Datalar “iş ortakları” ile paylaşılabilir

Clubhouse irtibat kurduğunuz beşerler, hesaplar ve girdiğiniz kümelerle ilgili bilgileri topladıklarını söylerken bağlantı bilgilerinizi, telefon rehberinizi ve içerikleri de toplayabildiklerini lisana getiriyor.

Görüntülediğiniz içerikleri, kullandığınız özellikleri, yaptığınız hareketleri ve bu aktivitelerin sıklığına dair dataları topladığını belirten Clubhouse, e-mail’e yerleştirilen pixel kodu usulüyle IP adresinizı ve uygulamayı ne vakit açıp ne vakit kapattığınızı depolayabiliyor.

Birleştirilmiş bilgileri vakit zaman davranışsal olarak tahlil edebileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik bilgilerin “iş ortaklarıyla” paylaşılabileceğini belirtiyor.

Data güvenliği Whatsapp ile gündeme oturmuştu

Whatsapp’ın kullanıcı mukavelesini güncellemesiyle birlikte data güvenliği tartışmaları da sürat kazanmıştı.

WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat’a kadar onaylanması gereken yeni şartların AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı belirtilmişti.

Belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların bilgilerinin reklam ve gibisi gayelerle Facebook’un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedilmiş, WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler ortasında yalnızca AB ülkeleri yer almıştı.

Rekabet Şurası, WhatsApp kullanıcılarına getirilen data paylaşma zaruriliği hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. unsurunun ihlal edip edilmediğinin tespiti gayesiyle resen soruşturma açmıştı.

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir ise Whatsapp olayını bir güvenlik sorunu olarak tanımlamıştı.

Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat’a kadar güncellenen uygulama şartlarını kabul etmesi gerekiyor.

Clubhouse uygulaması nedir?

Clubhouse’ta yazılı ileti, yorum, beğeni ya da fotoğraf paylaşımı, manzaralı konuşma yapılmıyor.
Alışılagelmiş bir ana sayfa akışının olmadığı uygulamada, sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim sağlanıyor. Uygulama şimdilik yalnızca iOS kullanıcılarına sunuluyor.

Clubhouse nasıl kullanılır?

Uygulamada birçok oda bulunuyor. Clubhouse’a üye olduğunuzda birçok toplumsal medya uygulamasında olduğu üzere kendi ilgi alanlarınızı işaretliyorsunuz.

Bu odalarda ise bağlantı yalnızca ses yoluyla, konuşarak gerçekleşiyor. Odada konuşulanları yalnızca dinleyebilir, ya da moderatörden müsaade alarak sohbete dahil olabilirsiniz.

Clubhouse davetiye sistemi

Clubhouse uygulamasına üye olmak için halihazırda uygulamayı kullanan bir arkadaşınızın size davet kodu göndermesi gerekiyor. Davet kodu olmadan üye olamıyorsunuz. Clubhouse davet kodu birçok forum ve internet sitesinde beşerler birbirlerini ekletmeye çalışıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/clubhouse-veri-guvenligi-gundeminde-yeni-tartisma-konusu-2273820

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.