Citigroup Türkiye büyüme beklentisini düşürdü

Citigroup, TCMB’deki lider değişikliğinden sonraki ekonomik ortamı kıymetlendirerek Türkiye için enflasyon beklentisini üst taraflı güncellerken …

Citigroup, TCMB’deki lider değişikliğinden sonraki ekonomik ortamı kıymetlendirerek Türkiye için enflasyon beklentisini üst taraflı güncellerken, büyüme beklentisini aşağı taraflı revize etti

Citigroup, yayımladığı bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığındaki değişiklik sonrasında artan risk primlerinden ötürü Türkiye için makroekonomik beklentilerini revize ettiklerini söyledi.

2021 yıl sonu enflasyon amaçlarını yüzde 11,7’den yüzde 15’e revize ettiğini belirten banka, güçlü baz tesirine karşın maliyet temelli fiyat baskıları, zayıflayan kur ve artan hizmet fiyatlarından ötürü bu türlü bir artış öngördüklerini söz etti.

TCMB’deki yeni lider değişikliği sonrasındaki açıklamaların faiz indirimi ve siyaset değişikliği telaşlarını yatıştırdığına değinen Citigroup, enflasyon görünümünde ve sermaye girişinde kayda kıymet bir güzelleşme görülmediği surece faizlerin değişmesini beklemediklerini lisana getirdi.

Birinci çeyrekteki güçlü büyümeye kıyasla ikinci çeyrekte yüksek risk primleri ve kur oynaklığı nedeniyle ekonomik hareketlilikle düşüş bekleyen kurum, 2021 için büyüme kestirimini yüzde 4’ten yüzde 3,4’e düşürdüğünü belirtti.

Yılın geri kalanında ithalat tarafında kıymetli bir sıkışma beklediğini vurgulayan Citigroup, bundan ötürü cari açık iddialarını GSYH’nin yüzde 4’ünden yüzde 1,2’sine güncellediklerini söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/citigroup-turkiye-buyume-beklentisini-dusurdu-2278386

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler