Citigroup: Faiz artışının ötelenme beklentisi çok ileri gitti

Citigroup stratejisti Jason Williams Fed’den faiz artışını öteleme beklentisinin çok ileri gittiğini söyledi Citigroup’tan Jason Williams Euro …

Citigroup stratejisti Jason Williams Fed’den faiz artışını öteleme beklentisinin çok ileri gittiğini söyledi

Citigroup’tan Jason Williams Euro/Dolar piyasasında Fed’den faiz artış beklentilerinin ertelendiğini, bu durumun getiri eğrisinde dikleşme beklentisi için fırsat oluşturduğunu belirtti.

Aralık 2022 vadeli Euro/dolar kontratlarında faiz artışı tam fiyatlanırken geçen hafta yalnızca 0.7 artış fiyatlandı. Stratejist, mevzuya ait bir notunda bu durumun baş karıştırıcı olduğunu ve beklentiden daha süratli faiz artış döngüsü kuyruk riskinin olduğu bir dünyayla çeliştiğini söyledi.

Williams “Kuyruk riskleri sürüyor zira çekirdek PCE’nin önümüzdeki 1-2 yılda yüzde 2’yi aşma ihtimali yüksek, bu da süratli faiz artışını gerektirebilir.” diye konuştu.

Geçen hafta güçlü gelen ekonomik bilginin takviyesiyle ABD getiri eğrisi düzleşmişti. 5 ve 7 yıllık tahvillere güçlü talep gelmiş ve bu durum yıl başında Fed’in faiz artışı yapacağına dair agresif beklentinin aksiye döndüğüne işaret etmişti.

Williams bu yaz Fed’in bilhassa mali teşviğin azaltılması konusunda irtibatının daha şahin olma riski olduğunu da belirtiyor. Williams “tarihsel olarak Fed programları devrinde eğrinin hareketine bakılırsa sırada düşük faiz, dik eğri periyodu olabilir” yorumunu yaptı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/citigroup-faiz-artisinin-otelenme-beklentisi-cok-ileri-gitti-2278709

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler